1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. Kayyum başvurusu yapıldı!
Kayyum başvurusu yapıldı!

Kayyum başvurusu yapıldı!

Trabzonspor'a heyet atanması başvuru…

A+A-

 Trabzonspor Genel Kurul Üyesi Recep Bakırtaş, Yargıtay 18. Hukuk Dairesinin, Trabzonspor Kulübü Yönetim Kurulu'nun görev süresinin 2 yıl daha uzatılmasına ilişkin genel kurul kararını iptal eden yerel mahkeme kararını onaması ve daha sonra da kulübün "karar düzeltme" talebini reddetmesinin ardından kulübe heyet atanması için başvuruda bulundu.

Yargıtay 18. Hukuk Dairesi'nin, kulübün karar düzeltme istemini  reddetmesi üzerine, Recep Bakırtaş bugün Trabzon 1. Sulh Hukuk Mahkemesi'ne  başvurarak kulübe heyet atanması için başvuru yaptı.

Bakırtaş, Trabzon Adliyesi önünde gazetecilere yaptığı açıklamada,  karar düzeltme başvurusunun 6 Ekim 2015 tarihinde sonuca bağlandığını belirterek,  "6 Ekim tarihiyle itibarıyla Trabzonspor Yönetim Kurulunun, mahkeme sonucuna göre  yetkisiz kaldığı kesinleşti. Yönetimin icra yapma yetkisi kalmamış oldu" dedi.

Trabzonspor'un kayyumluk bir takım ve durumda olmadığını  düşündüklerini ifade eden Bakırtaş, şunları söyledi:

"Yasa ve yönetmelikler medeni kanun diyor ki bu durumlarda yönetim  kurulu seçimi için sulh hukuk mahkemesi tarafından 3 kişilik heyet atanır.  Yönetim organsız kaldığı, bu organın olağan genel kurula çağırma yetkisini  kaybettiği için başvuru yaptık. Bu heyet, olağanüstü genel kurulun yapılmasını  sağlayacak. Çağrı ve formaliteyi yerine getirecek olağanüstü genel kurulda yeni  yönetim seçilecek. Herkes aday olabilecek. İbrahim Hacıosmanoğlu giremez ceza  aldı gibi bir durum söz konusu değil. Adaylar seçilecek ve arkasından olağan  genel kurul yapılacak. Olağan genel kurula çağrı yapılacak organ yönetim  kuruludur. Hacıosmanoğlu yönetiminin 6 Ekim tarihi itibarıyla yetkisi bittiği  için bu çağrıyı yapamayacağına karar verdiğinden, mecburen olağanüstü genel  kurulla olağana çağrı yapacak bir yönetim oluşmalı."

Trabzonspor Kulübü'nün 25-26 Mayıs 2013'te Trabzon 19 Mayıs Spor  Salonu'ndaki olağanüstü genel kurulunda, yönetim kurulunun görev süresini  belirleyen 68. maddeye "Yönetim kurulunun görev süresine bir defaya mahsus olmak  üzere 2 yıl eklenir" şeklinde geçici madde eklenerek, yeni yönetimin görev süresi  6 aydan, 2 yıl 6 aya çıkarılmıştı.

Kulüp üyeleri Recep Bakırtaş ve Ali Sait Yılmaz, mahkemeye başvurarak,  olağanüstü kongrede, tüzük değişikliğine ilişkin alınan genel kurul kararlarının,  yasaya ve tüzüğe aykırı olduğu iddiasıyla iptalini istemişti.

Davaya bakan Trabzon 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, genel kurul kararını  iptal etmiş, kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 18. Hukuk  Dairesi, yerel mahkemenin kararını onamıştı. Trabzonspor Kulübü ise "karar  düzeltme" talebiyle Yargıtay'a başvurmuştu.

Trabzonspor Kulübü Yönetim Kurulu, geçtiğimiz günlerde de 21-22 Kasım  tarihlerinde, çoğunluk sağlanamadığı takdirde olağan genel kurulun 5-6 Aralık  tarihleri arasında yapılacağını duyurmuştu.