1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kazmasız küreksiz kömür madenciliği
Kazmasız küreksiz kömür madenciliği

Kazmasız küreksiz kömür madenciliği

740 milyon euro yatırımla inşaatı başlayan Yunus Emre Termik Santrali, kömür madencilerinin kazma küreksiz çalışacağı tesis olma hedefini taşıyor.

A+A-

Türkiye, enerjideki ithalatı azaltmak için son yıllarda yerli kaynaklara daha çok önem veriyor. Bu kapsamda, özellikle yeni gelişen teknolojiler kömüre bağlı santral yatırımlarını da etkiliyor. Bunun dikkat çeken örneklerinden biri de Naksan Holding bünyesinde faaliyet gösteren Adularya Enerji tarafından yapımına başlanan Eskişehir’deki Yunus Emre Termik Santrali.

YILLIK 2,5 MİLYON TON

Toplamda 290 megavatlık (MW) iki üniteden oluşacak santralin maliyeti 740 milyon euro. Aynı zamanda yıllık 2,5 milyon ton kömür üretim kapasitesine sahip olan tesis, “Türkiye’nin “ilk tam mekanize, uzun ayak yöntemiyle yeraltı kömür madenciliği ve akışkan yataklı çevre dostu termik santral projesi” olarak tanıtılıyor.

VERİMLİLİK İÇİN 25 MİLYON EURO

Bu sisteme göre tümüyle teknolojik yöntemlerle üretilen kömür, el değmeden asansör sistemiyle taşınıp yıkandıktan sonra santrale aktarılıyor. Verimi artırıcı yıkama sistemi için 25 milyon euro harcanacak.

KÖMÜR İTHALATİ TAM GAZ SÜRDÜ

Türkiye’nin kömür ithalatı son on yılda yüzde 106, 2012’de ise bir önceki yıla göre yüzde 24 artış göstererek 30 milyon ton düzeyine yükseldi. Kömür ithalatının faturası yaklaşık 4,6 milyar dolar oldu.

1500 KİŞİYE İSTİHDAM

TERMiK santralin tamamlandıktan sonra 1500 kişiye istihdam sağlaması hedefleniyor. Tesisin ilk ünitesi Haziran 2014’te, ikinci ünitesi ise Eylül 2014’te tamamlanacak. Yeni tesisin ithalatta 150 milyon dolarlık tasarruf sağlayacağı hesaplanıyor.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ