1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KCK'nın 'Kadın' Oyunu
KCK'nın 'Kadın' Oyunu

KCK'nın 'Kadın' Oyunu

Terör örgütü KCK'nın, bölgede kadınları kullanarak terör örgütüne militan kazandırdığı belirlendi.

A+A-

 Mahkemede, 'KCK Türkiye Meclisi' yöneticilerinden Nihayet Taşdemir'in evinde ele geçirilen belgeler okundu.Belgelerde örgüte nasıl adam kazandırıldığına yönelik yapılan çalışmalar yer alıyor. Buna göre, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü gibi etkinliklerle her evden bir kadına ulaşılması, bunların eğitime alınması, örgütsel faaliyetlerde kullanılmak üzere yetiştirilmesi amaçlanıyor.


Terör örgütü PKK'yı da bünyesinde barındıran KCK ana davasının 56'ncı duruşması Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. 94'ü tutuklu 152 sanığın yargılandığı dava duruşmasına tutuklu 30 tanık katıldı. Mahkeme heyeti sanıklarla ilgili ek klasörlerde yer alan delilleri okumaya devam etti. Mahkeme başkanı, sanık Nihayet Taşdemir'in katıldığı eylemlerde çekilen fotoğraflarını gösterdi. Taşdemir, kapatılan DTP'nin çalışanı olduğunu ve o dönemde kadın hareketinin sözcüsü olduğu için düzenlenen eylemlere katıldığını ve basın açıklamaları yaptığını söyledi.


Mahkeme heyeti, Taşdemir'in evinde bulunan ajanda ve flash belleklerde ele geçirilen bilgi ve belgeleri de okudu. Belgelerde terör örgütü Star Özgür Kadın Birlikleri (JYA-STAR) komitesi raporları bulunuyor. Bu raporlarda terör örgütü KCK'nın kadın yapılanmasına yönelik faaliyetler de yer alıyor. Raporda, özellikle KCK'nın kent meclisleri, kadın meclisleri ve kadın dernekleri aracılığıyla ulaşılan kadınların örgüte kazandırılmak istendiği belirtiliyor. 


Belgede 8 Mart Dünya Kadınlar Günü gibi etkinliklerle her evden bir kadına ulaşılması, bunların eğitime alınması, örgütsel faaliyetlerde kullanılmak üzere yetiştirilmesi gerektiği kaydediliyor.KCK, İDEOLOJİK EĞİTİM VEREN BEKÂR EVLERİ AÇMIŞ


Belgelerden, terör örgütünün Diyarbakır'da daha fazla eleman kazanmak için ideolojik eğitim veren bekâr evleri açtığı da anlaşılıyor. Taşdemir'le aynı evde kalan 'KCK Türkiye Meclisi' yöneticilerinin not defterlerinde bu evlerin bütün giderlerinin örgüt tarafından karşılandığına dikkat çekiliyor. Bu evlerin özellikle 'bekâr evleri' olarak tanıtılmasının, buraya cinsiyet ayrımı gözetmeksizin herkesin davet edilmesinin ve eğitim verilmesinin hedeflendiği belirtiliyor.


Sanık Nihayet Taşdemir ise Kürtçe yaptığı savunmada ajanda, not defteri ve flash belleğin kendisine ait olduğunu ancak bu bilgi ve belgelerin kendisine ait olmadığını ileri sürdü. 


Devrimci Özgür Kadın Hareketi'nin (DÖKH) sözcüsü olduğuna işaret eden Taşdemir, yaptığı konuşmalar ve katıldığı eylemlerin bununla ilgili olduğunu belirterek; "KCK'yı biliyorum ama faaliyetlerine katılmadım." şeklinde savunma yaptı.