1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kemal Kılıçdaroğlu: Bu rezalet hükümetleri götürür
Kemal Kılıçdaroğlu: Bu rezalet hükümetleri götürür

Kemal Kılıçdaroğlu: Bu rezalet hükümetleri götürür

CHP lideri Kılıçdaroğlu, MİT’in kod isimlerle bazı gazetecileri dinlemesini grup toplantısında gündeme getirdi.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) kod isimlerle bazı gazetecilerin telefonlarını dinlenmesi tartışmalarını gündeme getirdi. Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Casusluk iddiası ile bunların telefonları dinlenmek isteniyor. Ama önce gidiyorlar bir iki hakim ayarlıyorlar. Kod ismi kullanılıyor, gerçek isimler değil, dinlenme kararı alınıyor. Ama Allah büyük ya, bir mektup yazdı. Efendim diyor yargıçlarla anlaştık, kod adı kullanmaya, onlarla beraber biz bu işi kurtardık diyor. MİT Yasası’nın 6. maddesinin 4. fıkrası; ‘Dinlenen kişinin kimliğinin açıkça yazılması lazım’. Normal bir demokraside bu rezalet, hükümetleri götürür. O yargıcı götürür. MİT Müsteşarı’nı götürür. Ama onları emin olun bu halk götürecek” dedi.

Kılıçdaroğlu, hükümetin dış politikasını eleştirirken, Adana’da Suriye’ye gitmek üzereyken yakalanan mühimmat parçalarını hatırlattı. Yakalanan şoförün ifadesini okuyan Kılıçdaroğlu, “Bu bir suç belgesidir. Siz Suriye’ye silah sevkiyatı yapıyorsunuz. Türkiye’de üretiyorsunuz, jandarma kontrolünde gönderiyorsunuz” dedi.

Çiçek’e istifa çağrısı

Kılıçdaroğlu, yeni anayasa çalışmalarının bitmesi nedeniyle AK Parti’nin masadan kaçtığını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Cemil Çiçek de nasıl kaçacak? O da bir formül buldu. ‘Meclis Başkanı olarak bu benim görevim değil, ayrıldım gitti’ diyor. Yahu bu senin görevin, eğer ayrılacaksan TBMM Başkanlığı’ndan ayrıl, ben de seni kutlayacağım” çağrısında bulundu.

BUGÜN GAZETESİ