1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kemal Kılıçdaroğlu Mustafa Sarıgül ile görüştü
Kemal Kılıçdaroğlu Mustafa Sarıgül ile görüştü

Kemal Kılıçdaroğlu Mustafa Sarıgül ile görüştü

CHP lideri Kılıçdaroğlu, adı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için geçen Sarıgül ile bir araya geldi. Sarıgül, parti tüzüğünün “bağışlama” başlıklı 75. maddesi kapsamında verdiği dilekçesinin konuşulduğu görüşme sonrası, “Her şey tamam” dedi.

A+A-

Eski Genel Başkan Deniz Baykal döneminde 3 kez CHP’den ihraç edilen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün partiye dönüşüyle ilgili İstanbul’da başlayan trafik, dün de Ankara’da devam etti.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Sarıgül ile JW Marriot Otel’de kahvaltıda bir araya geldi. Merkez Yönetim Kurulu (MYK) öncesi gerçekleşen buluşmada, Sarıgül’ün parti tüzüğünün “bağışlama” başlıklı 75. maddesi kapsamında verdiği dilekçe ele alındı.

DOSYAYLA PM’YE SEVK

Buluşmada, Sarıgül’ün dilekçesinin, önce Kılıçdaroğlu başkanlığındaki MYK’da karara bağlanması ardından bugünkü Parti Meclisi’nde oylamasına ilişkin süreç konuşuldu. Buluşmanın ardından Genel Merkez’de 14.00’de toplanan MYK, Sarıgül’ün dilekçesini ve İstanbul İl Örgütü’nün olumlu yöndeki kararını görüşürken, disiplin dosyası ile birlikte PM’ye sunulmasına karar verdi. PM’deki oylamada, son dakika bir gelişme olmazsa, pürüz yaşanması beklenmiyor. PM’de gizli oylama gerçekleştirilecek. Dönüş başvurusunun onaylanması için salt çoğunluk yeterli olacak.

9’UNDA GİTTİ 9’UNDA GELECEK

Kılıçdaroğlu’nun “davet ve buluşmalarla” gösterdiği olumlu işareti nedeniyle PM’den olumsuz sonuç çıkması beklenmiyor. Olası ret, Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığını tartışmaya açacak. Sarıgül’ün dönüşünün PM’de onaylanmasının ardından ikinci başvuru, MYK’ya doğrudan üyelik yetkisi veren tüzüğün 12. maddesi kapsamında yapılacak.

Üyeliğin kabulünden sonra 9 Kasım’da Sarıgül, TDH’lilerle birlikte Genel Merkez’e gelecek ve rozet takma töreni gerçekleştirilecek. Sarıgül’ün ihraç gerekçelerinden birisi; Genel Merkez önünde 9 Eylül 2007’de bazı milletvekilleriyle düzenlediği miting olmuştu. 9

Eylül’de saat 09.00’da gerçekleştirilen miting “999” sloganı ile kamuoyuna duyurulmuştu. 9 Eylül mitingi ile ihraç edilen Sarıgül, pürüz yaşanmazsa, bu kez 9 Kasım’da rozet takma töreni ile Genel Merkez’e geri dönecek.

PROJELERi SIR GİBİ SAKLIYOR

Mustafa Sarıgül’ün ihraç edildiği dönemden bu yana yanında yer alan TDH Genel Sekreteri Hasan Aydın, BUGÜN’e konuştu. Aydın, Sarıgül’ün üyelik rozetini takmasının ardından İstanbul’da seçim startını vereceğini söyleyerek, “sır” projeleri olduğunu anlattı.

Sarıgül’ün bu projelere yıllardır emek harcadığını ve altyapı hazırlığı gerçekleştirdiğini belirten Aydın, “Projeleri bizzat kendisi büyük törenlerle açıklayacak” dedi.

KAYNAK - BUGÜN GAZETESİ