1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kemal Kılıçdaroğlu: Yaşasaydı Ahmet Kaya'da hapisteydi
Kemal Kılıçdaroğlu: Yaşasaydı Ahmet Kaya'da hapisteydi

Kemal Kılıçdaroğlu: Yaşasaydı Ahmet Kaya'da hapisteydi

Başbakan’ın, “Ahmet Kaya yaşasaydı yanımızda olurdu” sözlerine sert çıkan CHP lideri, “Kaya’yı istismar etti. Bugün yaşasaydı, Gezi eylemcilerinin yanında olurdu’’ dedi.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grubu’nda yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan’ın, Ahmet Kaya’yı istismar ettiğini söyledi.

Erdoğan’ın Diyarbakır’da yaptığı konuşmada söylediği “Ahmet Kaya yaşasaydı o da bugün yanımızda olurdu” sözlerine sert çıkan Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

“O hiçbir zalimin yanında olmadı. O çok iyi biliyordu, iktidar yalakasından sanatçı çıkmaz. Diktatörlerin temel bir özelliği vardır. Her şeyi istismar ederler. Dini, etnik kimliği, sanatçılığı istismar eder. Erdoğan Ahmet Kaya’yı da istismar etti. Ahmet Kaya bugün hayatta olsaydı Gezi eylemcilerinin yanında olurdu ve şimdi hapisteydi.”

Kılıçdaroğlu, Gezi olaylarında yaşanan yaralanma ve ölümleri anımsatarak, “Ahmet Kaya gibi duyarlı sanatçı böyle bir olay karşısında Erdoğan’a övgüler düzebilir miydi? Ahmet Kaya, Gezi eylemcilerinin yanında olurdu, sen de onun karşısında olurdun. Ahmet Kaya, Ethem Sarısülük için, Ali İsmail Korkmaz için türküler yazardı” diye konuştu.

PERWER’E ULUDERE TEPKİSİ

Şivan Perwer’e de Diyarbakır’daki törene katıldığı için tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Şivan Perwer’e sormak isterim” diyerek şöyle devam etti: “Uludere’de öldüren 34 vatandaşımızın hesabı verilmeden sen hangi yüzle Erdoğan’a övgüler düzüyorsun? 34 yurttaşımız öldürüldü. Kanları bile kurumadı. Dışarıda oturacaksın, Uludere’de öldürülen yurttaşlarımız var diyeceksin, talimatı veren Erdoğan ve sen ona övgüler düzeceksin. Failleri ortada emri veren Erdoğan. Sen ona övgüler düzeceksin. Nasıl olur? Sen sanatçısın, sanatına, sesine saygı duyarız. Ama sanatçı zalimin yanında yer almamalı. Ahmet Kaya’nın gösterdiği yürekliliği göster. Şivan Perwer çıktığı sahnede sanatçı kimliğini geride bıraktı.”

ÜLKENİN KRALI DEĞİLSİN

CHP li­de­ri, ders­ha­ne­le­rin ka­pa­tıl­ma­sı ha­zır­lık­la­rı ne­de­niy­le de Er­do­ğa­n’­a sert tep­ki gös­ter­di. “O­tur­muş ka­rar ver­miş be­ye­fen­di. Ders­ha­ne­ler ka­pa­na­cak. Sen kim­sin ya­hu­” di­ye so­ran Kı­lıç­da­r-oğ­lu, “Sen ken­di­ni evi­nin kra­lı zan­ne­de­bi­lir­sin, ama ül­ke­nin kra­lı de­ğil­sin. Ön­ce otu­rup adam gibi dü­şü­ne­cek­sin. Ne­den bu ders­ha­ne­ler var? Öğ­ren­ci­le­ri ders­ha­ne­ye mec­bur kı­lan eği­tim sis­te­mi de­ğiş­me­dik­çe, bu sis­tem de­ğiş­mez” dedi.

KAYNAK : BUGÜN GAZETESİ