1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kendini temizleyen halı üretti
Kendini temizleyen halı üretti

Kendini temizleyen halı üretti

Nano teknolojiyle ilk kez kendi kendini temizleyen halı üretildi.

A+A-

Atlas Halı’nın bu yeniliğine esin kaynağı ise nilüfer çiçeği.

En çok halı üretiminin yapıldığı Gaziantep’te faaliyet gösteren Naksan Holding bünyesindeki Atlas Halı, dünyada ve Türkiye’de ilk kez kendi kendisini temizleyen halı üretti.

Naksan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Taner Nakıboğlu, nisan ayında pazara sunacakları nano halıların özelliklerini anlatırken, “Markamızın yaptığı yeniliklerle halı sektöründe fark yaratması bizlere gurur veriyor” dedi.

Genel Müdür Meriç Bebitoğlu da, şunları söyledi:

Güneş ve ışık etkisi

“Bir ilke imza atmanın gururunu yaşıyoruz. Kendini temizleyebilen ve yüzeyindeki organik kirlerin ışık altında parçalanıp yok olmasını sağlayan halılarla sektörde yeni bir dönem başlayacaktır. Nilüfer çiçeği esin kaynağı oldu.

Halılar bu teknoloji sayesinde tıpkı nilüfer çiçeğinin yapraklarında olduğu gibi su iticilik özelliği kazandı. Leke barındırmamanın dışında halının en önemli özelliklerinden birisi de hiç lekelenmese de güneşten, ışıktan aldığı enerjiyle kendisini temizleyerek uzun yıllar ilk günkü gibi ışıl ışıl kalabiliyor.” Bebitoğlu, ayrıca lde edilen sonuçların Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi tarafından da belgelendiğini açıkladı.

Sektöre yön veriyoruz

Genel Müdür Bebitoğlu, halı severlerin beğenisini kazanacak yeni ürünleriyle umut verici bir yıl olarak gördükleri 2013’ün ilk çeyreğinde çalışmaların meyvesini nano halı ile gördüklerini söyledi ve “İnovatif yaklaşımımızla, geçmişte olduğu gibi Türk halıcılığına yön vermeye gayret edeceğiz” dedi.

KAYNAK: UGÜN GAZETESİ