1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kıdem tazminatında 'Nasrettin Hoca' hesabı!
Kıdem tazminatında 'Nasrettin Hoca' hesabı!

Kıdem tazminatında 'Nasrettin Hoca' hesabı!

Kıdem tazminatında 'Nasrettin Hoca' hesabı!

A+A-

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği kıdem tazminatında ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. Hazırlanan taslaklar üzerinde yapılan baz senaryo hesaplamalarında, yeni sistemde çalışanların kıdem tazminatı tutarı '1 yıla 1 ay' tutarında çıkmadı. Bunun üzerine, fon'da toplanan paraların neması ve çalışanların maaşlarının yıllık artış oranı da hesaba katılarak, çalışanların yıl başına alacağı tazminat tutarı bir aya tamamlandı. Bu hesap, Nasrettin Hoca'nın ünlü koyun yünleri hikayesini hatırlattı.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, milyonlarca çalışanın merakla beklediği yeni kıdem tazminatına yönelik taslak çalışmayı tamamladı. Taslak çalışma Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nda ele alındıktan sonra, taraflarla yani işçi ve işveren örgütleri ile paylaşılacak. Dolaysıyla kamuoyuna da açıklanmış olacak.

 

HESAP ÜSTÜNE HESAP YAPILIYOR

 

Sistemin ana hatları belli. Ancak, bürokrasi şimdi yeni sistemle ilgili baz senaryolar üzerinde hesap üstünde hesap yapıyor. Edinilen bilgiye göre, yeni sistem kamuoyuna 'hiç bir hak kaybı olmayacak' şeklinde açıklanacak. Bu nedenle baz senaryolar üzerinde hesap üstüne hesap yapılıyor.

 

BAZ SENARYODA HESAP TUTMADI

 

Yapılan baz senaryolar üzerindeki hesaplarda, çalışanların kıdem tazminatının şimdiki sistemden daha az olduğu belirlendi. Mevcut sistemde, ortalama olarak çalışanlara bir yıl karşılığında bir aylık maaş tutarında kıdem tazminatı veriliyor. Yeni sistemde ise bu rakam yakalanamadı. Örneğin, bir çalışanın on yıl boyunca hak kazandığı kıdem tazminatı tutarının, 15 maaşa eş değer olmadığı hesaplandı.

 

NEMA VE MAAŞ ZAMLARI DA EKLENDİ

 

Bunun üzerine, fon'da toplanan paralara yüksek nema verilmesi ve çalışanların her yıl enflasyon üzerinde zam aldığı da hesaplara katıldı. Bu sistemde ise Fon'da toplanan kıdem tazminatı tutarlarının yüksek çıkmasını sağladı. Bu hesapta ise kıdem tazminatı tutarları yükseldi. Bir yıla karşılık bir maaş tutarı düzeyine geldi.

 

Şimde taslağın kamuoyuna açıklanması ile birlikte konunun örnek hesaplamalarla anlatılması planlanıyor. Bunun içinde baz senaryolar sonucu elde edilen rakamlar kullanılacak.

 

'Ancak bu durum, Nasrettin Hoca'nın ünlü koyun yünleri fıkrasındaki hesaba benzetiliyor. Kıdem tazminatı hesabı, Nasreddin Hoca fıkrasına dönüştü... Koyunlar çiti atlayacak... Atlarken tüyleri dikenli tellere takılacak... Onlar toplanıp yün eğrilecek... İp, kumaş haline getirilecek; elbise dikilip satılarak, para kazanılacak.'