1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kılıç Balyoz Davasını yorumladı
Kılıç Balyoz Davasını yorumladı

Kılıç Balyoz Davasını yorumladı

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç son günlerde tartışmalara neden olan Balyoz Davası hakkında yaptığı açıklamada Yüksek Mahkeme’nin temyiz makamı gibi gösterilmesinin yanlış olduğunu ifade etti.

A+A-

Kılıç “İnsanlara boş yere umut veriliyor” dedi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay’ın “Balyoz Planı” davası kararlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İNSANLARA BOŞ YERE UMUT VERMEYİN

Hürriyet gazetesine konuşan Kılıç, Yargıtay’ın kararıyla ilgili “Halen üst itiraz ve temyiz yolları açık” değerlendirmelerine “Anayasa Mahkemesi temyiz makamı gibi gösteriliyor. Sonra insanlara boş yere umut veriliyor. Mahkemenin kararlarına dair bizim böyle bir görevimiz yok. Bizimle ilgili süper temyiz algısı yaratmak son derece yanlış" dedi.

MÜDAHALEMİZ OLAMAZ

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, şöyle konuştu:

"Biz sadece eğer bize başvuru gelirse Yargıtay Ceza Dairesinin mahkumiyet kararlarına değil, yargılama süresince özgürlük ihlali var mı yok mu, sanık savunmaları hukuka uygun gerçekleşti mi, uzun tutukluluk ve yargılama hukuka uygun mu başvurularına bakabiliriz. Onun ötesinde mahkumiyet ve hapis cezalarına müdahalemiz olamaz. Aynı şekilde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) de Anayasa Mahkemesi’yle aynı görev ve yetkilere sahiptir. Sadece, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde (AİHS) belirtilen hak ve özgürlüklerle ilgili ihlal var mı buna bakar. Suçun vasfına, delillere ve mahkumiyetin derecesine, ne AİHM ne de biz bakabiliriz.”