1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kılıçdaroğlu genel affı değerlendirdi
Kılıçdaroğlu genel affı değerlendirdi

Kılıçdaroğlu genel affı değerlendirdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Tunceli Belediyesi'ni ziyaretinin ardından gazetecilerle gerçekleştiği basın toplantısı sırasında kendisine sorulan genel af sorusuna şu anda genel affı öngörecek bir ortam yok diyerek cevap verdi.

A+A-

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ramazan Bayramı'nı geçirmek üzere geldiği memleketi Tunceli'de, önce aile mezarlığını ziyaret etti, ardından BDP'li Belediyeye bayramlaşmaya gitti.

PARLAMENTO ERKEN TOPLANABİLİR

Yeni Anayasa çalışmalarına değinen Kılıçdaroğlu, "AKP, Başkanlık teklifini çekerse uzlaşılan madde sayısı daha fazla olabilir. Bu süreç içerisinde demokratikleşme paketi getiriyorlarsa önce o paketi görmemiz gerekiyor. Parlamento erken toplanabilir, görev yapabilir" dedi. Kılıçdaroğlu, Ergenekon davası kararlarının ardından ortaya çıkan 'genel af' tartışmaları ile ilgili ise "Şu anda genel affı öngörecek bir ortam yok" dedi. Irak'a gideceğini de belirten Kılıçdaroğlu, "Yoğun program çerçevesinde bazı görüşmeler olacak" diye konuştu.

Memleketi Tunceli'ye gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu eşi Sevim ve beraberindeki milletvekilleri ile birlikte Ramazan Bayramı'nın ilk günü sabahı merkeze bağlı Atlantı Köyü'ne giderek aile mezarlığını ziyaret edip dua etti. Başta anne ve babası olmak üzere hayatını kaybeden yakınlarının mezarlarına çiçek bırakan Kılıçdaroğlu, daha sonra kent merkezine dönerek Tunceli Belediyesi'ni ziyaret etti. CHP Lideri'ni Belediye Başkanı BDP'li Edibe Şahin'in yıllık izinde olması nedeniyle yerine Başkanvekili Babikhan Adır karşıladı. Belediyeki herkesle tek tek bayramlaşan Kılıçdaroğlu, daha sonra 20 dakika basına kapalı olarak Belediye Başkanvekili Adır'la görüştü. Görüşmede, BDP'li Adır'ın 'çözüm süreci' konusunda CHP'den beklentilerinin olduğunu ancak, bu konuda CHP'nin politikasının beklentilerini karşılamadığı yönündeki eleştirilerini Kılıçdaroğlu'na ilettiği öğrenildi. Kılıçdaroğlu'nun ise "CHP, demokrat bir partidir, bazı fikirler söylenebilir ama esas olan benim açıklamalarım ve Parti Meclisi'nin yapacağı açıklamalar ve görüşlerdir. Biz Türkiye'nin barışı için büyük bir çaba içindeyiz. Biz CHP olarak Türkiye'de barışın sağlanması için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz bu konuda hiç şüpheniz olmasın" dediği öğrenildi.

'BAŞKANLIK TEKLİFİ GERİ ÇEKİLİRSE UZLAŞILAN MADDE SAYISI ARTAR'

Belediye çıkışında gazetecilere gündemle ilgili açıklamalarda bulunan ve soruları yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, yeni anayasa çalışmalarıyla ile ilgili bir soru üzerine, şunları söyledi:

"Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda arkadaşlarımız görev yapıyorlar. Türkiye'nin daha özgür, daha demokratik bir anayasaya kavuşması için her türlü çabayı gösteriyoruz. Samimi olarak gösteriyoruz bu çabayı. Hatta sayın Başbakan, '48 madde kabul edildi, görüş birliği sağlandı' dedi. Ben daha faza uzlaşmanın sağlanabileceği yönünde görüş beyan etmiştim. Başkanlık teklifi çekilirse uzlaşılan madde sayısı daha fazla olabilir. Bu süreç içerisinde demokratikleşme paketi getiriyorlarsa önce o paketi görmemiz gerekiyor. Parlamentonun erken toplanması, görüşmelerin erken yapılması bizim açımızdan sorun değil. Parlamento erken toplanabilir, görev yapabilir. Halkın beklediği yasalar varsa onlar süratle yasalaştırılır. Dolayısıyla bir sorunumuz yok bu çerçevede."

'ŞU ANDA GENEL AFFI ÖNGÖRECEK BİR ORTAM YOK'

Kılıçdaroğlu, Ergenekon davasında verilen kararlardan sonra ortaya çıkan 'genel af' tartışmasıyla ilgili soru üzerine ise "Şu anda genel affı öngörecek bir ortam yok" demekle yetindi.

'Çözüm süreci' ile ilgili bir soru üzerine ise Kılıçdaroğlu, ülkede huzurun ve barışın olmasının herkesin ortak dileği olduğunu, bütün yurttaşların Türkiye coğrafyasında barış ve huzur istediğini söyledi. Barışı ve huzur sağlamanın yollarının siyaset kurumunun görev üstelemesi ve sorumluluk yüklenmesinden geçtiğini söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Bu konuda her türlü çabayı gösterdik. En son 17 maddelik özgürlük ve demokrasi bildirgesini açıkladık. Gazetelere ilan verdik, parti binamıza astık. Türkiye'de barışın ve huzurun yolu daha fazla özgürlük daha fazla demokrasiden geçmektir. Eğer hükümet bu konuda önemli adımlar atarsa hiç kimsenin endişesi olmasın bu konuda en büyük katkıyı Cumhuriyet Halk Partisi yapacaktır. Türkiye'nin en güzel coğrafyası burası. Doğası, insanları güzel, uygar bir kent burası. Burada olmaktan, Tuncelili olmaktan son derece mutluyum onurluyum gururluyum, bunu da ifade etmek isterim."

'TÜRKİYE, SURİYE'DE TARAF OLDUĞU İÇİN AĞIR BİR BEDEL ÖDÜYOR'

Suriye'de yaşanan çatışmalar ve son günlerde ülkenin kuzeyinde Alevi ve Kürtler'e yönelik gerçekleştirilen katliamların hatırlatılması üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Hükümetin izlediği Suriye politikası yanlıştır, başından beri yanlış olduğunu söyledik. Başından beri bu politikanın Türkiye'yi Ortadoğu bataklığına sürükleyeceğini ifade ettik. Ama hükümet, 'Ben bu politikayı izleyeceğim' dedi. Bugün Suriye'de dökülen her kanın sorumlusu bu hükümettir. O yanlış politika şimdi Ortadoğu coğrafyasında Müslüman kanının akmasına yol açtı. Politikanın süratle değişmesi gerekiyor, Türkiye'den Suriye'de taraflara şu veya bu şekilde silah veya madde yardımı yapılmaması gerekiyor. Türkiye'nin tarafsız olarak Suriye'deki iç çatışmaları sonlandırma konusunda özel bir çaba harcaması gerekiyor. Ama, maalesef Türkiye bu sürece taraf oldu. Taraf olduğu içinde ağır bir bedel ödeniyor. Suriye'de ve Türkiye'de o bedeli zaman zaman belirli bölümlerini ödüyor" dedi.

IRAK'A ZİYARET

Gazetecilerin Irak'a yapacağı ziyaret ile ilgili sorusu üzerine ise CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Irak'tan gelen bir davet üzerine Irak'a gideceğim, yoğun bir program olacak. Sosyal demokrasiyi, çağdaşlığı, özgürlüğü, demokrasiyi savunan bir parti olarak Cumhuriyet Halk Partisi olarak Ortadoğu'da bizim bu görüşlerimizi dile getireceğiz. Barışın Ortadoğu için ne kadar önemli olduğunu, Türkiye'nin Ortadoğu'nun barışına katkı yapması gereken bir ülke olduğunu, Cumhuriyet Halk Partisi'nin bu söylemin arkasında olduğunu, eğer Ortadoğu'ya bir barış, huzur gelecekse bunun yolunun Cumhuriyet Halk Parti politikalarından geçtiğini orada ifade edeceğiz. Yoğun bir program var, sayın Başbakan dahil o yoğun program çerçevesinde bazı görüşmeler olacak" diye konuştu.

Açıklamaların ardında çarşı merkezinde bulunan İsmet Paşa Parkı'nda çay içen Kılıçdaroğlu, vatandaşlarla bayramlaştı, sohbet etti, birlikte fotoğraf çektirme taleplerini geri çevirmedi. Burada Kılıçdaroğlu'nun yanına gelen 78 yaşındaki Rıza Kasun, "Bu ülkenin vatandaşlarına hizmet ederken, hiçbir ayrımcılık yapılmasın. Bizim içimizde ayrılık yok, biz hepimiz bir milletiz. Benim iki dedem Çanakkale'de şehit oldu. Bu memleket bizim, yabancının değil. Ben sana kurban olayım, sen Tuncelili değil, sen Türkiyelisin. Türkiye çapında politika yapıyorsun, içeride bir sürü suçsuz genç var, onların kurtarılması için senden yardım bekliyoruz" dedi. Kılıçdaroğlu da Kasun'un konuşmasını başını sallayarak dinledi ve ona teşekkür etti.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu daha sonra parktan ayrılarak aracına yöneldiği sırada Rıza Kasun elini öpmeye çalıştı. Ancak, Kılıçdaroğlu elini öptürmemek için büyük bir çaba göstermesine rağmen yaşlı adam CHP Lideri'nin elini öptü ve kendisine yörede yetişen kokulu bir kavun hediye etti.