1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kılıçdaroğlu hükümetin dış politikasını eleştirdi
Kılıçdaroğlu hükümetin dış politikasını eleştirdi

Kılıçdaroğlu hükümetin dış politikasını eleştirdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Adana'da yaptığı açıklamada Başbakan Erdoğan'ı dış politika konusunda eleştirirken asarım, keserim edebiyatıyla dış politika yürütüldüğünü ifade etti.

A+A-

 CHP lideri Kılıçdaroğlu, Adana'da konuştu Suriye üzerinden Erdoğan'a yüklendi. "Bir zamanlar kardeştiler şimdi düşman kesildiler" diyerek Türkiye-Suriye ilişkilerini özetleyen Kılıçdaroğlu, hükümetin "asarım, keserim edebiyatıyla" dış politika yürüttüğünü söyledi.

Adana Havalimanı’nda partililer tarafından karşılanan Kemal Kılıçdaroğlu, seçim otobüsü ile açılışını yapacağı merkez Çukurova İlçe Belediye binasına halkı selamlayarak gitti. Zaman zaman otobüsten inen Kılıçdaroğlu yol kenarındaki vatandaşlarla sohbet etti.

POLİS GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİ ARTIRDI

Öte yandan Adana polisi, Kılıçdaroğlu’nun geçiş güzergahında gün boyu denetimler yaptı. Tüm şüpheli araçlar tek tek aranıp sürücülerinin kimlikleri kontrol edildi. Sürücüsü doktor olduğu ileri sürülen bir lüks otomobilde yapılan aramada ise, kuru sıkı tabanca ele geçirildi. Namlusu değiştirilerek bilye atar hale dönüştürülen tabancaya el konulurken sahibine yasal işlem yapıldı.

KILIÇDAROĞLU'NA ADANA'DA BÜYÜK İLGİ- FOTO GALERİ

CHP MİTİNGİNDE ERDOĞAN KONUŞTU

Kılıçdaroğlu, yeni belediye binası önünde partisi tarafından düzenlenen ’Barış Mitingi’nde bir konuşma yaptı. Kemal Kılıçdaroğlu, savaşının acı ve gözyaşı olduğunu söyledi. Bütün dünyada 1945’den bu yana yaşanan savaşlarda toplam 25 milyon insanın hayatını kaybettiğini bunun 3 milyonunun asker olduğunu hatırlattı. Bu savaşlarda ölenlerin 22 milyonunun ise sivil olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, savaşın acı ve gözyaşı olduğunu belirterek, "İşte bu yüzde Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ’Zorunlu olmadıkça savaş cinayettir’ demiştir. Çünkü savaşı en iyi bilen o dur. Savaş istemiyoruz ama iktidar savaş istiyor" dedi.

Suriye ile ilişkilerin iyi olduğu dönemde Başbakan Erdoğan’ın Gaziantep’te yaptığı konuşmada bu iyi ilişkilerin sonuçlarını anlatırken ’Kardeşim Esad’ ifadesini kullandığı sözlerini VTR’den herkese dinleten Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

"Esad kardeşi ile anlaşmaları imzaladığında kendisine itiraz eden oldu mu? Hiç itiraz etmedik. Bir sabah kalktık Esad kardeş oldu düşman Esad. Ne oldu, başına taş mı düştü? Kimin kayığına bindin de Suriye’yi bir numaralı düşman ilan ettin?"

"ERDOĞAN’IN ELİ DE DİLİ DE KANLIDIR"

Türkmenbaşı Bulvarı’nda toplanan yaklaşık 20 bin kişiye hitap eden Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın Suriye politikasını eleştirirken, "Başbakan Erdoğan, her tarafı geziyor, her tarafta konuşuyor. Hiç bir komutan, hiç bir lider, hiç bir din adamı 5 Eylül 2013’de Recep Tayyip Erdoğan’ın kullandığı cümleyi kullanmadı. 'Her türlü koalisyon içinde yer alırız, yeter ki Suriye’yi vurun’ dedi. Bu tetikçilik demektir. Cumhuriyet ve dünya tarihinde böyle bir sözü hiç bir lider kullanmamıştır. Ne ahlaki ne dini yanı vardır. Bu ilkesini satanlar, taşeronluğa soyunanların cümlesidir. Bu cümleyi kullandığı için Başbakanlık koltuğunda oturan bir Başbakan olarak görmüyor ve kabul etmiyoruz" dedi.

Suriye’den Türkiye’ye yaklaşık 500 bin Suriyeli sığınmacının geldiğini, yakında bu sayının 1 milyona ulaşacağını anlatan Kılıçdaroğlu, mülteciler için 2 milyar lira harcandığını vurguladı. Türkiye’de üç türlü Suriyeli olduğunu da anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle dedi:

"Kamplarda yaşayan Suriyeliler, durumu iyi olup, şehirlerde ev tutup iş kuran Suriyeliler. Bir de yoksul olup dilencilik yapan Suriyeliler var. Bu durumun tek sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan’dır. Recep Tayyip Erdoğan’ın eli kanlıdır, eli kirlidir. Dili de kirlidir. Sınır, bir devletin namusudur. Suriye sınırı yolgeçen hanı. Kimin girip çıktığı belli değildir."

"ERDOĞAN'I 1 GÜN BEKLETTİLER"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın merhaba diyeceği bir komşusunun kalmadığını belirten Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Irak, Mısır, Suriye, İran kalmadı. İran’a gitti, bir gün İran’da beklettiler. Bizim tarihimizde bir ilktir. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı 1 gün bekletildi. Bu bir ayıp değil mi? Biz Suriye’ye, Mısır’a, Irak’a gidiyoruz. Biz dünyanın her yerine gideriz. Çünkü biz yiğit namuslu Türk halkını temsil ediyoruz. Biz halkların kardeşliğine inanmış CHP’yiz. Halklar kardeş olmalı, Ortadoğu’da bu coğrafyada Müslümanlar kardeş olsun diyoruz. Haclı seferlerini Keşiş Piyer başlatmıştı, bizim Keşiş de Recep Tayyip Erdoğan’dır. Mısır’da demokrasi olsun, özgür seçimler yapılsın isteriz, iki halkın kaynaşması gerekir diyoruz. Ama onlar darbeci dediler. AKP her darbeye karşı mı Afrika’da Fiji’de, Honduras’ta 2012’de Mali’de Moritanya da darbe odu, bunlarda tık yok. Nijerya’da darbe oldu, tık yok. Sudan’da Ömer El Beşir darbeyle geldi. 300 bin insanı öldürdü. 300 bin insanın katilini, 2 milyon 700 bin insanı yerinden eden, Uluslararası Mahkemede mahkum edileni Ankara’da konuk ettiler."

"ERDOĞAN RÜYASINDA CHP'Yİ GÖRÜYOR"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sabah kahvaltıda CHP, öğlen yemeğinde CHP, akşam yemeğinde CHP, rüyasında CHP gördüğünü belirten Kılıçdaroğlu, "İlaç firmalarına rica ediyorum. Allah aşkına bir CHP ilacı yapın da şu adama versin belki aklı başına gelir. Bize niye kızıyor. Müslüman kanı dökülmesin aracılık etme diyoruz, bize kızıyor. Yolsuzluk yama diyoruz bize kızıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin saygınlığını koru diyoruz bize kızıyor. Gençlik özgürlük ve demokrasi istiyor, gençlerin sesine kulak ver diyoruz bize kızıyor. Gençler sana diz çöktürdü sen gençlerin önünde mağlup oldun diyoruz bize kızıyor. Oysa biz ülkemizin çıkarlarını savunuyoruz demokrasi özgürlüğü savunuyoruz. Kadın erkek eşitliğini, gençlerin erken siyasete girmesini, gençlerin sesine kulak verilmesini, herkesin aşı işi olsun istiyoruz. Çiftçinin alın terinin karşılığı olmasını istiyoruz" diye konuştu.

İLGİNÇ PANKART

Kılıçdaroğlu’nun konuşma yaptığı alanın karşısındaki inşaat halindeki bir binada aday adaylarının yanı sıra açılışını yaptığı Çukurova Belediyesi’nin yeni hizmet binası ve kültür merkezinin yapımı için kesilen ağaçlarla ilgili, "Hizmet binası yapımında yüzlerce ağaç katlettik. Gururluyuz. direngezi" yazılı afiş dikkat çekti.