1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kılıçdaroğlu seçim barajını eleştirdi
Kılıçdaroğlu seçim barajını eleştirdi

Kılıçdaroğlu seçim barajını eleştirdi

CHP Genel Başkanı Kemak Kılıçdaroğlu ülke gündeminin değerlendirdiği röportajda çarpıcı açıklamaları ile dikkat çekerken özellikle seçim barajı konusunda ''Dağdaki adam gelip siyaset yapacaksa onun yolunu açacaksın'' sözü dikkat çekti.

A+A-

Birgün gazetesine konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, “Refah Partisi, İşçi Partisi, ÖDP’yi bu baraj marjinal parti haline dönüştürdü. E bu partilerin taraftarları, kitleleri var; siyasete girmeleri gerek. Bunların tamamını 12 Eylül darbe hukukunun kuralları yapıyor” dedi.

CHP Genel Başkanı’nın Birgün’e verdiği röportajın çarpıcı bölümleri şu şekilde:

GÜÇLÜ BAĞIMIZ VAR DERSEK HATA EDERİZ

-Partideki değişim sanırım Kürt sorununa yaklaşımı da kapsıyor. Yakın zaman kadar Kürt sorununa sadece istihdam eksenli bakmasıyla eleştirilen CHP, şimdi Güneydoğu’ya yolladığı heyetle köy köy geziyor, faili meçhullerle hesaplaşılması, Roboski Katliamı’nın faillerinin bulunması, bölgenin kara mayınlarından temizlenmesi gibi net taleplerini beyan ediyor. Ancak yine de bölgede hatırı sayılır sayıda belde, belediye başkanınız BDP’ye geçti. Bölgedeki heyet çok iyi tepkiler almıyor. Bir çok yerde gösterecek aday bulamadığınız konuşuluyor. Bölge halkı ile CHP arasındaki duygu bağı giderek kopuyor mu?

- Kopuyor dersek yanlış olur. Tam tersine ilişkilerimizi iyi bir noktaya çekmeye çalışıyoruz ama güçlü bir bağımız var dersek hata ederiz. Güneydoğu’da şöyle bir durum var: Oradaki kitle siyasetteki meşhur söz uyarınca kemikleşmiş, ‘ya dinine oy veriyor, ya diline’. Dinine oy veren AKP’ye, diline oy veren BDP’ye yaklaşıyor. Şimdi biz 3. Yol olarak oraya gitmeye çalışıyoruz. “Senin diline de, dinine de saygılıyız ama bu iki unsuru kullanıyorlar ve sen açsın, senin pek çok sorunun var ve çözülmeli” diyoruz. Ama bunu anlatmak bugünden yarına kolay değil. Bunu da kabul etmeliyiz. Çünkü uzun yıllar ihmal edilen bir bölge.

‘Barış konusunda gelinen nokta bizi haklı çıkardı’

Peki bunun süreç ile hiç bağlantısı yok mu?

- Olmaz mı? AKP, Apo ile görüşmeler yaptı ve biz bu görüşmelerin sağlıklı olamayacağı endişesi taşıyorduk. Çünkü bizim doğru bulduğumuz yöntemle AKP’nin yöntemi arasında çok fark vardı. Gelinen nokta bizi haklı çıkardı. Süreç ilk başladığında hem BDP, hem AKP ortak biçimde CHP’yi suçladı. “Biz barışacağız, CHP engel oluyor” dediler. Biz de “Neyinize engel oluyoruz?” dedik. Gidip sınırda durarak “Hiçbir PKK’lı çıkmasın” mı dedik. Barış olmasın mı dedik? Tam tersi, ben o dönem “Buyrun çözün, size kredi açıyoruz” dedim. Bu bile, “Vay benim senin kredine ihtiyacım yok” sözleriyle, kıyametler kopartılarak karşılandı Erdoğan tarafından.

Seçim barajı darbeci zihniyet

Biz başka bir sorumluluk daha aldık üstümüze ve bu sorun nasıl çözülür diye çalışmalar yaptık. Öteden beri bu sorunun toplumsal destekle çözülebileceği tezimizi kuvvetlendirdik ve 17 maddelik Özgürlük ve Demokrasi Manifestosu açıkladık. Çözülecekse böyle çözülür dedik. Yüzde 10 seçim barajı mesela. Dağdaki adam gelip siyaset yapacaksa onun yolunu açacaksın. Refah Partisi, İşçi Partisi, ÖDP’yi bu baraj marjinal parti haline dönüştürdü. E bu partilerin taraftarları, kitleleri var; siyasete girmeleri gerek. Bunların tamamını 12 Eylül darbe hukukunun kuralları yapıyor. Ama siz hem “darbeci değilim” diyorsunuz, hem de darbe hukukunun arkasına saklanıyorsunuz. Siz de darbecisiniz o zaman!