1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kılıçdaroğlu sert çıktı!
Kılıçdaroğlu sert çıktı!

Kılıçdaroğlu sert çıktı!

Tahliye taleplerinin reddedilmesinin ardından ilk açıklama...

A+A-

CHP'den milletvekili seçilen, tutuklu Ergenekon sanıkları Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay'ın tahliye taleplerinin reddedilmesinin ardından CHP MYK olağanüstü toplandı.

Toplantıda Haberal ve Balbay için izlenecek yol belirlendi.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, toplantının ardından yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

İki arkadaşımızın mahkumiyetleri yok. Milletvekili seçilmelerine engel yok. Şİmdi deniyor ki, efendim belgeler toplanamadı, o yüzden bunları serbest bırakamıyoruz. 3 yıl delilleri toplamak için CHP mi görevliydi? 20 yıl olsa 20 yıl mı içeride kalacaklar.

Sayın Cumhurbaşkanı tutukluluk sürelerinin bu kadar uzamasından rahatsız olduğunu söyledi.Bu arkadaşlarımız dokunulmazlık istemiyor. Siz bunların yemin etmelerine engel koyarsanız siz halkın iradesini yok sayarsınız. Hani halk en büyük güçtü. Bunları bizim halkımız seçti. Bu yargı kararı halkın iradesine darbedir. Sükunetle itiraz sonucunu bekleyeceğiz. Umuyoruz evrenesl hukuk galip gelir. Bu ülkede yargıçlar da var diyebileceğimiz bir karar gelir. Arzumuz bu. Hukuk egemen olsun, yasama organının ne demek olduğu bilinsin. Bu ülkede demokrasi bu kadar ucuzlamadı.

Hukukun üstünlüğü herkes için geçerli olmak zorundadır. Bunu en yii bilmesi gereken yargıçların uyması lazım. Bu kararla demokrasi yara almıştır. Bizim görevimiz demokrasi derinleştirmektir. Birilerinin iradesini halkın iradesi üzerine tesis etmek demokrasi değildir. Demokrasi, özgürlük ve halkın iradesine indirilen bu darbe karşısında sessiz kalmayacağız. Parlamento zemininde sonuç alıncaya kadar mücadele edeceğiz herkes bunu bilsin. Her yerde her ortamda hakkımızı savunacağız. İki arkadaşımız parlamentoya gelecek, yeminlerini edecek. Onların Türkiye'nin milletvekili. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı, AİHM, hukuk çevreleri alınan bu karara tepki göstermek zorunda. Demokrasi hepimiz için vardır. Kararlılıkla sonuna kadar düşüncelerimizi savunacağız. Arkadaşlarımız parlamentoya gelecek.