1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kılıçdaroğlu'ndan Açıklama!
Kılıçdaroğlu'ndan Açıklama!

Kılıçdaroğlu'ndan Açıklama!

Kemal Kılıçdaroğlu soruları cevapladı..

A+A-

 CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk televizyonunda gazetecilerin sorularını cevapladı. 


İşte Kemal Kılıçdaroğlu'nun cevaplarından satırbaşları: 


Ben hiçbir zaman komşularımızla savaş edelim demedim. Bu ülkenin dış politikası, blöf üzerine kurulu. "BAŞBAKAN BİLGİ VERDİ, ÖNERİNİZ VAR MI?, DİYE SORMADI" 


Sayın Başbakan sadece bilgi sundu, öneriniz var mı, diye sormadı. Orada yeni öğrendiğimiz bir şey hangi sahada hangi dakikada uçağımız neredeydi, bu noktada vuruldu. Sadece bazı telsiz seslerinin olduğu belirtildi. O da bize dinletilmedi. Sayın Davutoğlu Kıbrıs'ta bir İngiliz üssü olduğunu ve onlardan da yardım istendiğini söyledi. Sayın Başbakan bir bot fotoğrafı gösterdi, bize bir postal fotoğrafı gösterildi. Diğer 3 postalın fotoğrafını görmedik. Bulunan bot sayısının 4'e yükseldiği söylendi. Eğer pilot kabinindeki koltuklar uçaktan fırlayıp ayrılıyorsa onun çakardığı bir ses var. Onu mutlaka radar tesbit eder. Bunu o zaman ne radar ve başka bir tesbit eder. Kokpitte bir maddenin eridiği ve o maddenin de füzeyle erimiş olabileceği söylendi. "BEN BAŞBAKAN OLSAYDIM BÖYLE OLMAZDI" 


Ben Başbakan olsaydım böyle bir tabloya asla izin vermezdik. Böyle bir dış politikamız olmazdı. Bir ülkeyle böyle diplomatik ilişkiler kurulmaz. Eğer bir Başbakan bunu yapıyorsa dönüp kendisini sorgulaması lazım. Şimdi siz Esad'ın elini öyle güçlendirdiniz ki... Hani belasını arayan adam derler, geldiğimiz yaşadığımız nokta bu. "BAŞBAKAN'IN KONUŞMASI, ÇARESİZLİK İFADESİYDİ" 


Öyle laflar ettiler ki yani "Suriye elini kaldırsa savaş ilan edeceğiz" dediler. Sayın Başbakan; sen şunu, şunu yaparım, dedin. Bakın; Başbakan'ın dün grupta yaptığı konuşma neydi? Bütün dünya izledi, ne oldu orada? Bir çaresizlik ifade ediliyor orada. NATO ne yapacak orada? NATO'ya üye olmasaydık bile NATO aynı şeyi konuşacaktı. "ESED GİTSE KİM GELECEK?" 


Esed'in kendi ülkesinde demokrasi ve özgürlüklerden yana bir politika izlemediğini hepimiz biliyoruz. Ama unutmamamız gereken, Ortadoğu'nun denklemidir. Suriye tak başına Suriye değildir. Bu denklemde Rusya var. Esed gitsin, diyorsunuz; kim gelecek? Arap baharının yaşadığı hangi ülkeye demokrasi geldi? Bir Fransız gazeteci, 1789 Fransız devriminin bile hala oturmadığını söyler. "BÜYÜKELÇİLİĞİN KAPANMASI BENCE YANLIŞ" 


Suriye ile diplomatik kanalların açık olması gerekirdi. Büyükelçilik kapandı; bence yanlıştı. 


"HÜKÜMET VURACAKSA MECLİS'TEN İZİN ALMALI" 


Sınırda askeri haraketlilik olursu uyarısız vururuz, denildi. Hangi gerekçeyle alındığı önemli. Savaş açma yetkisi Meclis'e ait. Hükümetin gerçekten öyle bir düşüncesi varsa Meclis'ten tezkere ile izin istemesi lazım. 


Türkiye'nin ulusal çıkarlarının gerektirdiği her karara destek veririz. Ama bunu yaparken bizi bu noktaya kim, nasıl getirdi, demezsek olmaz. Bir gerçeğin altını çiziyoruz. Savaş girmeyi, Türkiye'nin bir bataklığa girmesini istemeyiz. "BİR KARIŞIKLIK BEKLEMİYORUZ" 


Bu andan sonra bir karışıklık beklemiyorum. Türkiye uluslararası hukuk bağlamında ciddi bir mücadele verirse sonuç alabilir. Suriye'nin özür dilemesi lazım; resmen, Türk halkından. Uluslararası hukukun gerektirdiği tazminatı ödemesi lazım. O zaman biz de bunu kabul edebiliriz.