1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kılıçdaroğlu'ndan AK Parti'ye kredi
Kılıçdaroğlu'ndan AK Parti'ye kredi

Kılıçdaroğlu'ndan AK Parti'ye kredi

CHP lideri, İmralı görüşmeleriyle ilgili olarak hükümete tarihi bir destek verdi.

A+A-

“Hiçbir yurttaşımızın saçının teline zarar gelmesini istemiyoruz” diyen Kılıçdaroğlu, hükümete kredi açtıklarını kaydetti.

PM’de de ‘kamuoyunun bilgilendirilmesi ve silah bırakma’ koşuluyla sürecin desteklenmesi kararı alındı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sürpriz bir çıkış yaparak İmralı görüşmelerine destek verdi. Kılıçdaroğlu, "Bu ülkede kan dökülmesini istemiyoruz. Hiçbir yurttaşımızın saçının teline zarar gelmesini istemiyoruz.

Geçmişteki bütün hatalara karşın olarak Adalet Kalkınma Partisi'ne yeni bir kredi açıyoruz. Çözün sorunu" dedi. Kılıçdaroğlu, TBMMve CHP'ye bilgi verilmesini ve sürecin şeffaf yürütülmesini istedi.

CHP Parti Meclisi (PM), İmralı görüşmelerini ve yeni anayasa çalışmalarını ele almak için dün Genel Merkez'de, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Basına kapalı PM'de, Oslo süreci hatırlatıldı ve hükümete 'görüşmelerle ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesi ve silah bırakma koşulu ile temasların sürmesi' durumunda destek verilmesi kararı alındı.

TBMM FORMÜLÜ

Kılıçdaroğlu, "Teröre karşı ortak tavır, ortak tutum belirlenmesi gerektiğinin altını hep özenle çizdik. Bu sorunun çözüm adresi TBMM'dir. Orada oturacağız, konuşacağız. Sorunu aşmak için ortak aklı kullanacağız dedik. Bu görüşümüzü hâlâ koruyoruz" şeklinde konuştu.

ŞEFFAFLIK ÇAĞRISI

Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a "süreci şeffaf götürme" çağrısı yaparak, "Başbakan'a bazı önerilerim var; haberleri dikkatle izliyoruz. Önerimşu; açık ve dürüst bir politika gütmek gerekiyor.

Türkiye'nin en hassas, en can yakıcı konusu, günlük kaygılara, seçimkazanma hesaplarına alet edilmemelidir. Çok tehlikeli bir süreç olur. Geçmişte yaşananların faturası daha sonra daha ağır çıktı" ifadelerini kullandı.

4 HUSUSA DİKKAT EDİN

Kılıçdaroğlu, CHP'ye ve TBMM'ye bilgi verilmesini isterken "Eğer kişisel çıkarlarınızın ve seçim hesaplarınızın bir gereği olarak bakarsanız, yeni bir hayal kırıklığıyla toplum karşı karşıya kalabilir. Bunun faturası çok daha ağır olur" uyarısında bulundu.

Kılıçdaroğlu, süreçte dikkat edilmesi gereken adımları 4 madde ile sıraladı: "Bir, samimi ve dürüst olacaksınız. İki, gizli kişisel bir ajandanız olmayacak. Üç, millete izah edemeyeceğiniz angajmanlara girmeyeceksiniz. Dört, ana muhalefet partisine veya millete bilgi vereceksiniz. Bunları yapmazsanız bu sorunu çözemezsiniz."

YENi ANAYASA BRiFiNGi

PM'nin ikinci ana gündemmaddesi, yeni anayasa çalışmaları oldu. Meclis Anayasa Komisyonu'nun CHP'li üyeleri Atilla Kart, Süheyl Batum ve Rıza Türmen, PM'ye yeni anayasa görüşmeleri ile ilgili brifing sundu.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in muhalefet turu ve komisyonun çalışması ile ilgili bilgi veren CHP'li üyeler, PM'ye bilgi notu da dağıttı.

Bilgi notunda, AK Parti'nin başkanlık sistemi önerisine CHP'nin niye karşı çıktığı aktarılırken, erkler ayrılığı ilkesi ve demokratik parlamenter sistemin güçlendirilmesi vurgusu yapıldı.

Tekin’e doğum günü pastası

PM öncesi Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’e doğum günü sürprizi yapıldı. Pastadaki mumu söndüren Tekin, yaşının sorulması üzerine “yarım asrı devirdik neredeyse” dedi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ