1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. KILIÇLAR BÖYLE ÇEKİLDİ !
KILIÇLAR  BÖYLE ÇEKİLDİ !

KILIÇLAR BÖYLE ÇEKİLDİ !

Trabzonsporla Federasyon Arasında İpler Geriliyor…

A+A-

 ZOKORAYA VERİLEN CEZA!Futbol federasyonu Disiplin Kurulunun  Galatasaray müsabakasında  gördüğü kırmızı kart sebebiyle Trabzonsporlu oyuncu  zokoraya verdiği  3 maç  men cezası ile  Trabzonspor federasyon ilişkileri  daha da sertleşti. BÜYÜK TEPKİDisiplin kurulunun verdiği bu kararın ardından   Trabzonspor başkanı Sadri  Şener  sert eleştirilerde bulunarak :  "Disiplin Kurulu başkanının  Fenerbahçeli olduğunu bilmeyen yok. Bizim hangi konuda sabrımız yoklanıyor,  onu da anlamış değilim. Fenerbahçe ile maç oynayacağız ve faul bile olmayan bir pozisyonda kırmızı kartla oyundan atılan oyuncumuz bu kadar büyük ceza alıyor. Kafa atanlar, ayak kırmaya yönelik harekette bulunan bu kadar ceza almıyor.  Zokora'nın  üç maç cezalık ne yaptığını bana bir hukukçu  açıklasın. Futbolu bu kadar aşağılamak  olmaz. futbol sevgisini ayağa düşürmeye kimin hakkı var. Trabzonspor taraftarını tahrik etmek için mi uğraşılıyor" diye konuştu. Trabzonspor  yönetim kurulu üyesi Tuncay bekiroğlu ‘da  benzer bir açıklama yaparak olayda  kasıt olduğunu ve birilerinin Trabzonspor’un üzerine oynadığını belirtti. Trabzonspor  yönetiminden gelen bu bireysel  açıklamalar dışında kulübün resmi internet sitesinde de  yapılan açıklamada   verilen  cezanın kesinlikle çifte standart olduğu , Türk  futbolunun da  asıl sorununun  bu çifte standart kararlardan  oluştuğuna  dikkat çekildi. Açıklamada ayrıca  Galatasaraylı elmander ve Engin baytarın  cezalarının hafifletilerek Trabzonspor maçına yetişmelerinin sağlandığı , hal böyle iken zokoraya verilen cezanın adil olmadığına   sağlanmışken Zokora’ya verilen  cezanın  adil olmadığına   vurgu yapıldı. DİSİPLİNE SEVK 


Gerek Başkan Sadri Şener  gerekse  yönetim kurulunun  Zokora’ya verilen  cezayı sert bir dille eleştirmelerinden sonra  tahkim kurulu  oyuncunun cezasına yapılan  itirazı  görüşerek   cezada bir maç indirime  gitti. Fakat  federasyon yönetim kurulu   yaptıkları  açıklamalar sebebiyle Trabzonspor başkanı Sadri Şener ve yönetim kurulu üyesi Tuncay Bekiroğlu’nu   disiplin kuruluna sevk etti. Federasyon sportmenliğe aykırı,  hukuk dışı  ve haddini aşan açıklamalar   gerekçesiyle   Trabzonspor başkanı ve yöneticisinin  ceza almasını istiyor.
"SAVUNMA VERMEYECEĞİz"


 İşte bu  sevkin ardından Trabzonspor  yönetim kurulu Cumartesi akşam saatlerinde  resmi internet sitesinden  yazılı bir açıklama daha yaparak    federasyona  savunma  dahi gönderilmeyeceğini  belirterek adeta  meydan okudu . Açıklamada şu  görüşlere yer verildi. 
‘’Öncelikle uğranan bir mağduriyetin üzerine kulüp açısından görüşlerimizi ve eleştirilerimizi dile getirdiğimiz bu metnin neresinde bir hakaret unsuru bulunmaktadır bilemiyoruz.
TFF eleştirilemeyecek bir kurum değildir. Üstelik kısa bir dönem öncesinde bir başka kulübün üst düzey yetkililerinin başta TFF Başkanı M. Ali Aydınlar olmak üzere diğer yönetim kurulu üyelerine de yönelik kullandıkları son derece ağır ifadeler henüz kamuoyunun hafızasından silinmemiştir.
Ancak ne gariptir ki bu kişiler ve kulüpleri hakkında herhangi bir cezai yaptırım uygulanmamıştır. Anlaşılan odur ki TFF başkanıyla birlikte aynı camiaya mensup olan bu yöneticilerin açıklamaları kulüp içi bir tartışma niteliğinde algılanmış ve federasyonu ilgilendiren bir boyutu olmadığı görüşü hakim olmuştur. Bu nasıl bir anlayıştır kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.
Trabzonspor Kulübü bu federasyon yönetim kurulunun seçildiği genel kurula katılmamış ve oluşan organizasyonu desteklemediğini açıkça beyan etmiştir. Yaşanan gelişmeler bu tavrımızın ne kadar haklı olduğunu gözler önüne sermiştir.  TFF’nin tutumu bu şekilde devam ettiği ve tarafsızlık boyutuna oturmadığı taktirde haziran ayındaki mali genel kurulda da aynı tavrımızı sürdürerek delegelerimiz ve bize yakın olan kulüplerin temsilcileriyle birlikte ibra etmeme yönünde hareket edeceğimizin bilinmesini isteriz. Zira TFF yönetim kurulu kulüplerin oylarıyla göreve seçilir ve onların haklarını adaletli bir şekilde kazanmalarından sorumludur.
Yaşanan gelişmelerle birlikte soru işareti yaratan konulardan bir tanesi de TFF Etik Kurulu’nun şike operasyonuyla ilgili hazırlamış olduğu raporun neden halen buzdolabında tutulduğudur. Acaba bu raporun içeriğinden birileri rahatsızlık mı duymakta ve doğuracağı sonuçların yaptırımlarının yerine getirilemeyeceği yönünde bir çekimserlik mi yaşanmaktadır?
Oysa şike iddianamesi hazırlanmış, mahkemece kabul edilmiş ve tüm boyutlarıyla kamuoyunun gündemine sunulmuştur. Kısacası TFF’nin Etik Kurulu’nun hazırlamış olduğu rapora göre hareket etmesinin önünde de herhangi bir engel kalmamıştır. Yapılması gereken bu rapor doğrultusunda harekete geçerek gereken takibatın sonuçlandırılmasıdır.
Trabzonspor Başkanı Sayın Sadri Şener ve Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Tuncay Bekiroğlu son disipline sevk olayıyla ilgili olarak herhangi bir savunma vermeyeceklerdir. Zira bir şahsın savunma hakkı, savunmaya değer bir durum söz konusu olduğunda geçerlidir.
Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.’’


MAÇLARI BOYKOT KARARI!Trabzonspor yönetimi bu  tepkili açıklamayla da  yetinmeyip  dün gece Fenerbahçe karşılaşmasından  evvel  yönetim olarak  hiçbir  maçı staddan izlememe kararı aldı.