1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kılıçtaroğlu'na Soruşturma!
Kılıçtaroğlu'na Soruşturma!

Kılıçtaroğlu'na Soruşturma!

Yargıyı Etkileme, Hakime Hakaret...

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında adil yargılamayı etkilemeyi teşebbüs ve hakime hakaret iddiasıyla soruşturma başlatıldı

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı, Kemal Kılıçdaroğlu hakkında soruşturma başlattı. Başsavcılık hazırlamış olduğu soruşturma dosyasını fezleke haline getirerek Adalet Bakanlığı'na gönderdi.

Adalet Bakanlığı'na gönderilen fezlekede Kılıçdaroğlu'nun, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüsle, hakime hakaret suçunu işlediği iddia edildi. Buna gerekçe olarak da Kemal Kılıçdaroğlu'nun 9 Kasım 2011 tarihinde Silivri cezaevinde, Ergenekon tutukluları Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay'ı ziyaretinin ardından yapmış olduğu açıklama gösterildi.

 

Kılıçdaroğlu o açıklamasında, "Bir toplama kampının bahçesindeyiz. İktidara muhalif olmamanın bedeli bu toplama kampında olmaktır" ifadelerini kullanmıştı. Kılıçdaroğlu aynı zamanda Ergenekon davalarına bakan mahkeme heyeti içinde "Onlara yargıç demeyi içime sindiremiyorum" ifadelerini kullanmıştı.

İşte bu açıklamalar üzerine Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Soruşturma adil yargılamaya müdahaleye teşşebüs ve mahkeme üyelerine hakaret maddelerinden oluştu.

Şayet Adalet Bakanlığı bu fezlekeyi TBMM'ye sevk ederse Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlığının kaldırılması gündeme gelecek. Genel Kurul'daki oylama sonrasında şayet dokunulmazlık kaldırılırsa dilekçede yer alan iki suç maddesinden dolayı dava açılması gündeme gelecek.