Kilit

Kilit

Murat Bulut’un kaleminden Osmanlıspor-Trabzonspor maçı…

A+A-

 Mustafa Reşit Akçay’ı Trabzonspor’un başında gördüğümde Türk futbolunun Morinho’su benzetmesini yapmıştım. O sene çıkılan Avrupa liginde büyük büyük takımlara karşı çirkin fakat akıllı futboluyla şaşırtıcı ve güzel neticeler almış, ligde de iyi kötü tıngır mıngır bir Trabzonspor seyrettiriyordu.  Kontraatak yaptırıyor, temkinli oynatıyor puanlar topluyordu fakat büyük Trabzonspor’un futboldan fevkalade anlayan muhteşem taraftarı Reşit Akçay’ın bu futbolunu eleştirdiği için “Günah Keçisi-Kurban” yazımızda da belirttiğimiz gibi son derece haksız bir şekilde takımın başından gönderiliyordu.Oysa adamın elindeki en iyi oyuncu hucum oyuncusu Moluda idi, gerisini siz düşünün artık!

                Dün akşam haftalardır merakla beklediğim Osmanlıspor’ u izlerken bir kere daha ligimizin “skor” yazarlarının kurbanı olduğumu anladım. Sadece aldığı sonuçlardan mütevellid Osmanlıspor’u yere göğe sığdıramayanlar, muhteşem(!) oyunundan bahsedenler, daha neler neler…Oysa Akçay bildiğimiz Akçay, Osmanlı da bildiğimiz Anadolu takımıydı. Kapanabildiği kadar kapanıyor, tek tük rakip kalede boşluk arıyor bulunca da birbiri ardınca gollerini sıralıyordu. Kabahat mi? Elbette değil. Hatta, nasıl ki Trabzon geçtiğimiz senelerde hiç oynamadığı halde Ekici-Medjani kaynaklı duran toptan maç kazanıyorsa, bu kez de,  aynı taktikle kendisi vurulmuş oldu. Hatta o övgüler düzülen takımda bireysel beceri olarak dikkat çeken tek bir isim yoktu desek yeridir. Yıldızın olmadığı bir takımda galibiyet varsa bu tek kelimeyle öyle ya da böyle hoca başarısıdır, kim ne derse desin.

                O hocadan bu hocaya geçtiğimizde maalesef aynı takdirleri, tebrikleri gönderemiyoruz Gürcü teknik adama! Defalarca yazdık Özer ve Cardozo aynı dakikalarda oynamalı, Özer sağda olmalı diye, dinletemedik. Diğer taraftan sahada hiçbir şey yapmayan Erkan yerine Ekici’nin kenara alınmasını da anlayamadık. Daha büyük şaşkınlığımız Ts kalesine gelmeyi bile düşünmeyen Osmanlı için daha ilk dakikalarda Medjani’yi oyuna sokma düşüncesini de  anlayamadık doğrusu. İlk yarıda uzaktan şutların hemen hiç kullanılmamasını,   Marin’in hiç kanatlara taşınmamasını, göbekte kaybedilmesini de yine çözemedik .

                Trabzonspor her hafta olduğu gibi arzulu istekli bir şekilde maça başlasa da  kanat denilen kurşunu olmadığı için elindeki en etkili silah Cardozo’yu kullanamayan,  aynı sebepten dolayı ,  cılız ve etkisiz  Yusuf’la  birazcık soldan gelir gibi yapan, dostlara “alışverişte” dedirten ama oralarda kaybolup giden, sağ kanadı töbe billah unutan ne var ne yok her şeyi sola ve göbeğe yıkan bir görüntüde…Haliyle; kilidi, sürgüsü, tedbiri o kadar kolay ki…Sadece biraz dikkat lazımdı, Osmanlı’da da bu vardı.

                Anadolu takımları her zaman bu “Alparslan” taktiğini uygular da, Trabzonspor ne yapmalıydı peki? Ya da şöyle sormak lazım, bu kilitle-kapan-kontra taktiği söküyor mu Fenere’e Bjk’ye yahut Avrupa takımlarına. Öyle ya, sen madem güçlüsün, madem büyüksün öyle bir omuz darbesi vurmalısın ki sürgüler hak getirmeli…Omzun acıdıkça diğer omzunla, olmadı ayağınla kafanla sırtınla denemeli, kanayan her yerine yedek kulübesinden pansuman yapmalısın ki karşında hiçbir çeşit hiçbir marka kapı-kilit-duvar duramasın.

                  Velhasıl belli ki Hurma biraz geç gelmiş, kanatlara takviye yapacak zaman bulamamış. Artık iyice belli ki Yusuf’tan ve Erkan’dan ilk 11 oyuncusu değil sadece güzel ve etkili bir yedek olur, o kadar. Gördük ki M’bia öyle böyle değil sağlamından sakat gelmiş,sakatlığı  nüksetmiş sürekli kendini koruyarak oynuyor, artık eski M’bia’yı seyredemeyeceğiz. Yine B,belli ki Cavanda’da yavaş yavaş “Ben miyim bu takımın safı” diyerek kötü takıma o da ayak uydurmaya başlamış, tıpkı kötü virüsün her yere hızlıca bulaşması gibi.  Alt yapıdan, gençlerden umudu çoktan kestik de, belki devre arasında Hurma birkaç sihirli dokunuş yapar diye dua edelim. Yoksa bu Trabzon bu sene çok kelle alır.