1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kim Kimin Patronu Olacak ?
Kim Kimin Patronu Olacak ?

Kim Kimin Patronu Olacak ?

Dişine göre muhalefeti bulan patronlar kulübü, sahaya inerek hükümet kurma çalışmalarına start verdi Cumhurbaşkanlığı için "Her şeye maydanoz olmasın" diyen CHP ile, herkese kapısını kapatıp TÜSİAD gelince buyur eden MHP, sermayenin ilk hedefleri oldu.

A+A-

Türkiye'nin Patronlar Kulübü TÜSİAD, 13 yıl sonra politika arenasına indi. 28 Şubat döneminde adeta muhtıra niteliğinde açıklamalar yapan, istediği hükümeti kurup, istediğini deviren TÜSİAD, 13 yıldır ise halkın iradesine boyun eğmek zorunda kalmıştı. Yine de bulduğu her fırsatta siyasete müdahale etmeye çalışan sermayeye karşı tek partili iktidar güçlü durarak, milletin iradesini patronlara çiğnetmemişti. Gezi Olayları'ndan beri iktidarı zayıflatma ihtimali olan her oluşuma para yağdıran, The Economist dergisinin Türkiye hakkında yalan ve iftira atan zehirli dili ile konuşmaktan çekinmeyen TÜSİAD, son seçimler sonrası bir kez daha meydana çıktı. Seçilmiş irade karşısına dikilerek patronluk taslayan TÜSİAD, eski günlerde olduğu gibi CHP ve MHP ile koalisyon görüşmelerine başladı.

KİM KİMİN PATRONU OLUYOR!

Seçim sonuçları tek partili iktidara olanak tanımayınca hem muhalefete hem sermayeye gün doğdu. Koalisyon senaryoları yazılmaya başlanırken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da liderlerle görüşebileceğini açıkladı. Ancak CHP de MHP de buna sert bir şekilde karşı çıktı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün CHP'nin şartlarını açıkladı. "Halk; CHP, MHP ve HDP'ye oy verdi. Biz de buna uygun bir hükümet kuralım. Cumhurbaşkanlığı her şeye maydanoz olmasın. Az konuşsun" diyerek ağzındaki baklayı çıkardı. Devlet Bahçeli ise siyasi ahlaka sığmayacak şekilde cumhurbaşkanlığı makamına hakaretler yağdırdı. Siyasi arenada yaşanan bu gerginlik, TÜSİAD'ın işine geldi. Dişine göre muhalefeti bulan Patronlar Kulübü, hemen bu durumu fırsat bilerek sahaya indi. 13 yıldır siyasi arenadan uzak kalan sermaye, Başkent'e çıkarma yaptı. TÜSİAD Başkanı ile yönetim kurulu üyelerinden olan bir heyetin bugün Ankara'da 14.00'te Kemal Kılıçdaroğlu ve saat 16.00'da Devlet Bahçeli ile görüşeceği açıklandı.

TÜSİAD ÇOK MEMNUNMUŞ

Yapılan açıklamada, "TÜSİAD heyeti, liderlere yapacağı ziyaretlerde seçimler sonucu temsil yeteneği yüksek bir parlamentonun oluşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirecek" dendi. Türkiye'nin halk tarafından seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı ile görüşmeyi reddeden muhalefetin ikilisi ise patronlarının kim olduğunu açık açık belli edercesine TÜSİAD'ın görüşme talebini havada kaptı. TÜSİAD açıklamasında, partililerin Ankara'da olmaması nedeniyle HDP ziyaretinin ileri bir tarihe alındığı belirtildi.