1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kırım Tatar Lideri ile görüştü
Kırım Tatar Lideri ile görüştü

Kırım Tatar Lideri ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırım Tatar lideri Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'lu telefonla aradı.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırım Tatarlarının maruz bırakıldıkları sürgün trajedisinin 71. yıldönümü münasebetiyle aradığı Kırımoğlu'na, Türkiye'nin Tatar soydaşlarıyla bu yas günlerinde de dayanışma içinde olduğunu söyledi.

Dün bu konuda yazılı bir mesaj yayımladığına da dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Kırım Tatar halkının maruz kaldığı sürgünün, tarihe kara bir sayfa olarak geçtiğini ve bu insanlık dışı olayın asla unutulmayacağını vurguladığı belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, trajedinin tüm kurbanlarına bir kez daha rahmet dilediği görüşme sırasında, Türkiye olarak Ukrayna'daki krizin başından bu yana Kırım Tatarlarının huzur, refah ve güvenliğine öncelik verdiklerini de hatırlattı. Gelişmelerin kaygı verici olduğunu belirten Erdoğan'ın, yerel Rus makamlarının 18 Mayıs’ta Kırım’da toplu anma törenleri yapılmasına izin vermemelerini 'kabul edilemez' olarak nitelediği öğrenildi. Kırım Tatar lideri Kırımoğlu'nun da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kırım konusunda sergilenen duyarlılık ve verilen destekten dolayı teşekkürlerini sunduğu kaydedildi.