1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kış lastiği zorunluluğu başladı!
Kış lastiği zorunluluğu başladı!

Kış lastiği zorunluluğu başladı!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemeye göre, 1 Aralık itibariyle ticari araçların kış lastiği takma zorunluluğu başladı. Uygulama 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında devam edecek. Kış lastiği takmayan araçların ruhsat sahib

A+A-

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıl çıkardığı Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik ile getirdiği kış lastiği takma zorunluluğu bugün başladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın ticari araçlara getirdiği kış lastiği takma zorunluluğu bugün başladı. Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle lastikçilerde satışlar hareketlendi.

Bakanlık, geçtiğimiz yıl çıkardığı Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik ile ticari araçlara 1 Aralık-1 Nisan tarihlerinde kış lastiği takma zorunluluğu getirmişti. Düzenleme ile ticari araçlar bugünden itibaren 1 Nisan'a kadar araçlarına kış lastiği takacak.

Cantav Oto Lastik Sahibi Selahattin Cantav, kış lastiği zorunluluğunun başlaması ile ticari araç sahiplerinin lastik almaya başladığını dile getirdi. Cantav, şu bilgileri verdi: “Şu an ticari araçlar çok yoğun talep ediyor. Sadece kendilerine zorunlu olduğunu sanıyorlar ama bütün araçlara zorunlu. Lastik fiyatları da ebatına göre 140, 180 TL arasında değişiyor."

İsmail Oto Lastik Sahibi Ömer Eşer ise bu sene kış lastiği satışının geçen seneye oranla daha erken başladığını ve hızla devam ettiğini ifade etti. Eşer, “Bilinçli müşteri bu sene ağustos, eylül ayında kış lastiği alımına başladı. Şu an işlerimiz hızlı bir şekilde devam ediyor. Kış lastiğinin, fiyat olarak en uygun olduğu vakit ağustos, eylül ayıdır. Kış başlayınca, lastikler bitmeye başlayınca fiyatlar artar.”

Otomobilinin lastiklerini değiştiren Özgür Bayraktar da “Kış yoğunluğuna yakalanmamak için lastikleri değiştiriyorum. Kışın ortasında, karın çok yağdığı dönemde lastiklerin fiyatları da artıyor. Şu an lastik başına bir 15-20 lira kârımız oluyor.” diye konuştu.