1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kışlalarda erken terhis sevinci
Kışlalarda erken terhis sevinci

Kışlalarda erken terhis sevinci

Askerliği 15 aydan 12 aya düşüren karar 1 Ocak itibariyle yürürlüğe girdi. Yeni yılla birlikte kışlalarda terhis coşkusu yaşandı. Birçoğu 90 gün öncesinden vatani görevini bitiren askerler, son şınavlarını çektikten sonra nizamiyelerden çıkış yaptı.

A+A-

Askerlik süresini 15 aydan 12 aya düşüren karar dün yürürlüğe girdi. Kışlaların önünde sabahın erken saatlerinde terhis sevinci yaşandı.

90 GÜN ÖNCE AYRILDILAR

Ülkenin farklı şehirlerindeki askeri birliklerde erken terhis hakkı kazanan askerler, arkadaşları ve komutanlarıyla vedalaştı. Yaklaşık 70 bin asker terhis oldu. Askerler, daha sonra terhis belgeleriyle kışlalardan ayrıldı. Büyük kısmı askerliğinin bitmesine yaklaşık 90 gün kala terhis olan askerleri, alt tertipteki arkadaşları uğurladı.

YENİ YIL HEDİYESİ OLDU

Uğurlama sırasında renkli görüntüler yaşandı. Birbirine sarılarak vedalaşan askerlere nizamiye önünde son şınavlar çektirildi. Bir daha dönmemeleri için valizleri dışarı fırlatıldı. Kışladan ayrılan askerler taksilere binerek otogarın yolunu tuttu.

Yaşadığı sevinci dile getiren askerlerden Şevki Elçi, Edirne Kapalı Cezaevi’nde koruma eri olarak askerliğini yaptığını ifade ederek erken terhisin kendileri için yeni yıl hediyesi olduğunu kaydetti. Hasdal Kışlası’nda vatani görevini yapan Alper Uçar erken terhisten 90 gün faydalandığını belirterek, “Askerde havancıydım. Aktiviteler, denetlemelerle geçti. Bana birçok şey kattı. Çok şey öğrendik. 150 gün sayıyordum. İzin için Antalya’ya gitmiştim. Havaalanına indiğimde 63’e düştü” diye konuştu.

Kısa dönem askerlik uzadı

Uzun dönem askerler erken terhis sevinci yaşarken kısa dönem askerlerin görev süresi uzadı. Üniversite mezunu olan yedek subay adayları için test ve mülakatlar kaldırıldığı için bu yükümlüler artık 12 gün evde askerlik yapamayacak.

SEVK TARİHİNDE TESLİM

Test ve mülakatlar olduğu dönemde, yükümlüler ayın 1, 2 ve 3. gününde sınavlara giriyordu. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından da ayın 12’sinde birliğine teslim oluyordu. Bu 12 günlük süre ise 6 ay olan kısa dönem askerlik hizmet süresinden düşüyordu. Test ve mülakatların kaldırılmasıyla birlikte kısa dönem erler için askerlik hizmetleri askerlik şubelerinden sevk tarihi ile başladı.KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ