1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Kızılcık:Engellilere iş imkanı sağlanmalı
Kızılcık:Engellilere iş imkanı sağlanmalı

Kızılcık:Engellilere iş imkanı sağlanmalı

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, engellilerin beceri ve yetenekleri doğrultusunda iş imkânı sağlayarak onları üretken ve verimli hâle getirebileceğini söyledi

A+A-

Recep Kızılcık, Engelliler Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, engellilerin yaşamını kolaştırma adına toplumun bütün kesimlerine görevler düştüğünü belirtti.

Vali Kızılcık, "Ülkemiz özürlülerinin sorumlu insanlar olarak kendi yaşamlarını düzenlemeleri için bağımsızlıklarını ve özgüvenlerini kazanmalarını, toplumun ekonomik ve sosyal yönden gelişmesine, üretime aktif biçimde katılmalarını, toplumdan soyutlanmadan doğal yaşam biçimini paylaşmalarını ve toplumla bütünleşmelerini sağlamaları noktasında toplum olarak üzerimize büyük sorumluluklar düşmektedir. " dedi.

Engellilerin beceri ve yetenekleri doğrultusunda iş imkânı sağlayarak onları üretken ve verimli hâle getirebileceğini vurgulayan Kızılcık, "Engellilik yaşantısı bireyin özel yaşamında ve toplum yaşamında farklılık yaratarak belirleyici olur. Engellilere yönelik destekleyici uygulamalar ve pozitif ayrımcılık bu yaşantının zorluklarını bir ölçüde giderirken, bir başka açıdan bu farklılığın ve dezavantajın oluşturduğu sorunları gidermesinde yardımcı olur. Engellilerin gereksinimlerine yönelik uygulamaların hedefi, onların toplum içerisindeki yaşamlarında fırsat eşitliğini yaratmak ve sürdürmek olmalıdır. Fırsat eşitliği yönünde etkin adımlar atılıp ilerleme sağlandıkça, pozitif ayrımcılığa gerek kalmayacak ve giderek engellilik üzerindeki bu etiketlendirme ortadan kalkacaktır. Engelli bireylerimize yardımcı olmak istiyorsak, onlara acıyarak yaklaşma yerine Konfiçyus'un dediği gibi onlara balık verme yerine, balık tutmayı öğretmeliyiz. Engellilerin beceri ve yetenekleri doğrultusunda iş imkânı sağlayarak onları üretken ve verimli hâle getirebiliriz. " ifadelerini kullandı.

Engelliliğin bir eksiklik ve noksanlık olmadığına vurgu yapan Kızılcık, engellilerin; var olan bir farklılığın, bilim, kültür, sosyal, siyasal ve benzeri hayatın birçok alanında çok şeyler yapabileceklerine yürekten inandığını söyledi.

Kızılcık, "İlimizde yaşayan engelli vatandaşlarımızın bedensel, duygusal, bilişsel, sosyal, kültürel, eğitsel gelişimlerini destekleyerek yaşam kalitelerini yükseltmek, engellilerin toplumsal hayatın her alanına diğer bireylerle eşit haklarla bağımsız ve aktif olarak katılımlarına imkan sağlamak için çalışıyoruz. " açıklamasında bulundu.