1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Koalisyona kapıları kapattı
Koalisyona kapıları kapattı

Koalisyona kapıları kapattı

Resmi olmayan seçim sonuçlarının ardından konuşan Bahçeli, koalisyona kapıları kapattıklarını belirterek, "En erken seçim ne zaman olacaksa o zaman da seçim olur." dedi.

A+A-

MHP Lideri Devlet Bahçeli resmi olmayan seçim sonuçlarının ardından açıklamalarda bulunuyor. Milli iradenin verdiği mesajın önemli olduğuna dikkat çeken Bahçeli, "AKP için sonun başlangıcı görülmüştür." dedi.

Olası bir koalisyon yapıp yapmayacakları sorusuna da yanıt veren Bahçeli, "Çözüm süreci ile ilgilenen AKP-CHP-HDP'yi de bir araya getirebilirsiniz. AKP+HDP koalisyonu 337 milletvekiline dayalı güven oyu alabilecek bir koalisyon modelidir. AKP-CHP-HDP'yi esas alacaksanız, 469 geniş tabanlı bir koalisyon olur. Böyle bir yapılanma içerisinde Milliyetçi Hareket Partisi şerefi ve haysiyeti ile çok güzel bir ana muhalefet görevini de üstlenmeye hazırdır." dedi.

Bahçeli'nin konuşmasından satırbaşları;

Genel seçimleri bugün itibari ile yapılmıştır. Her türlü elverişsiz şartlara rağmen milletimizin iradesi sandıkta tezahür etmiştir. Türk milleti vahşice kurgulanan dayatma ve aldatma mekanizmalarına rağmen hür iradesini sandıkta göstermiştir. Tüm siyasi partiler bu yeni tabloyu samimi ve dürüst bir şekilde okumalıdır. Hiçbir parti tek başına hükümet kuracak bir sayıya ulaşamamıştır. AKP için sonun başlangıcı görülmüştür.

"TÜM İMKANLAR PERVASIZCA KULLANILMIŞTIR"

Türk milleti kutuplaşma simsarlarını açıkça ikaz etmiştir. AKP 7 Haziran seçimlerinde devletin tüm imkanlarını pervasızca kullanmıştır. TRT, yandaş medya AKP için seferber edilmiştir. Hazine kaynakları AKP'nin elinde ahlaksızca kullanılmştır. Haksızlık, usulsüzlük hiçbir dönemde olmadığı kadar yaşanmıştır. Erdoğan Cumhurbaşkanı olduğunu inkar edecesine meydanlara çıkmıştır. Erdoğan'ın Başkanlık hayali gerçek olamamıştır. AKP'deki ciddi erimenin en büyük müsebbibi Erdoğan'ın seviyesiz, uslübü olmuştur.

"DEMOKRASİ RAYINDAN ÇIKMIŞTIR"

Mitingler düzenleyip AK Parti'ye oy dilenen Erdoğan kaybetmiş, miadını doldurmuştur. Artık Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturması telafi edilemeyecek hasarlara neden olabilecektir. Erdoğan görevine devam edecekse ya Anayasal sınırlarda kalmalı ya da istifayı düşünmelidir. Ülkemizin toparlanması ve yüklerinden kurtulması temin edilmelidir. Maalesef demokrasi rayından çıkmıştır.

"MİLLETVEKİLİ SAYIMIZA..."

AKP'nin hızlı düşüşü şikayet ve sorunların sandığa yansıdığının açık kanıtıdır. MHP oyunu artırmış, alnının akıyla çıkmıştır. Milletvekili sayımıza 31 yeni kişi eklenmiştir. Hiçbir engel yolumuza çıkamayacaktır. Partimizin başarısını küçültmeyi aklından geçiren kim varsa yanlıştadır. Bugün AKP kaybetmiş, Türkiye umutlanmıştır. Milliyetçi Hareket Partisi aziz varlığını idame etme konusunda her zamankinden çok daha azimlidir. Fedakar teşkilat mensuplarımıza içtenlikle teşekkür ediyorum. Seçim sonuçlarının her şeye rağmen hayırlı olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum.

KOALİSYON SORUSUNA YANIT

Koalisyonlar üzerinde bir tartışma başlatılmak istendi, bu yeni senaryolar üzerinde Türkiye meşgul edilecektir. Türkiye'de anayasa geçerlidir. Eğer tek başına bir siyasi parti iktidar olmuyor ise, ülkeyi iktidarsız buırakmamak için neler yapılacağına dair geçmişte yaşanan tecrübeler vardır. Cumhurbaşkanı birini görevlendirebilir. Sayın Ahmet Davutoğlu'nu görevlendirmesi gerekir. Davutoğlu mecliste bulunan partilerle nasıl bir çalışma yapacağını görüşmesi gerekir.

"BİR KOALİSYONA İHTİYAÇ DUYULUYORSA..."

Bir koalisyıona ihtiyaç duyuluyorsa bu koalisyon uyumlu bir koalisyon olmalı. AKP uyumu çözümden aramıştır. Çözüm sürecini Oslo ile görüşmüştür. Birinci koalisyon AKP ve HDP arasında olmalıdır. İkisi arasındaki örtülü iş birliğini kamufle etmek, bir dayatmaya başka partileri katmak siyasi ahlaksızlıktır.

ERKEN SEÇİM RESTİ

Çözüm süreci ile ilgilenen AKP-CHP-HDP'yi de bir araya getirebilirsiniz. AKP+HDP koalisyonu 337 milletvekiline dayalı güven oyu alabilecek bir koalisyon modelidir. AKP-CHP-HDP'yi esas alacaksanız, 469 geniş tabanlı bir koalisyon olur. Böyle bir yapılanma içerisinde Milliyetçi Hareket Partisi şerefi ve haysiyeti ile çok güzel bir ana muhalefet görevini de üstlenmeye hazırdır. Bunların hiçbirisinden sonuç alınamıyorsa. En erken seçim ne zaman olacaksa o zaman da seçim olur."