1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Koca Ciğer Projesi
Koca Ciğer Projesi

Koca Ciğer Projesi

Trabzon Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından...

A+A-

 Trabzon Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından akciğer kanserine karşı farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan “Koca Ciğer Projesi” Akçaabat'ta  tanıtıldı.

 

Trabzon Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından halkı bilinçlendirmek amacıyla başlatılan proje kapsamında Akçaabat'ta kurulan stantta akciğer maketi aracılığıyla vatandaşlara akciğer kanseri hakkında bilgilendirme yapıldı.

 

Etkinliğin açılışına, Akçaabat Kaymakamı Soner Şenel, Garnizon Komutanı Albay Mustafa Selçuk, Trabzon İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Köksal Hamzaoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Üçüncü, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Alper Kalkışım, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte bir konuşma  yapan Akçaabat Kaymakamı Soner Şenel, sağlığın önemine vurgu yaparak "hayatımızı güzel şekilde idame ettirebilmemizin başında sağlıklı bir vücuda sahip olmakla başlar.  Bu nedenle sağlığımıza çok dikkat etmeliyiz. Bölgemiz ve özellikle ilçemiz spor yaparak sağlıklı kalmamız açısından bir çok imkana sahip.  Bölgemizde bir çok sportif alan var. Hemen yanı başımızda bulunan atletizm tesisleri bir çok ilde bulunmayan bir tesis. Bu nedenle vücudun en öneli ihtiyacı hareket etmek ve spordur. İlçemizde var olan spor tesislerini bu imkanları iyi değerlendirmemiz gerekir" dedi.

İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Köksal Hamzaoğlu ise yaptığı açıklamada, etkinliğin amacının özellikle akciğer kanserini inlemede farkındalık yaratabilmek için bu etkinliği düzenlediklerini ifade etti. Hamzaoğlu "kanser günümüzde önemini kaybetmeyen bir hastalık. Akciğer kanseri daha çok sigara ile bir hastalık.  Akciğer kanseri % 90 oranında sigara içen bireylerde görülüyor. Bu demektir ki sigara içilmediği zaman akciğer kanseri büyük oranında düşebilmektedir.  Bu nedenle sigara ve benzeri zararlı alışkanlıklardan uzak durmalıyız" dedi.

2 gün boyunca Akçaabat Atatürk Parkı'nda devem edecek olan etkinlikte, Akciğer kanseri hakkında bilgilendirme yapılarak broşürler dağıtılacak.