1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kocamın son isteğini gerçekleştirin
Kocamın son isteğini gerçekleştirin

Kocamın son isteğini gerçekleştirin

Karlov'un eşi Türk makamlarına çağrıda bulundu.

A+A-

Ankara'da geçen yılını aralık ayında suikast sonucu öldürülen Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un eşi Marina Karlova, eşinin ölümünden 2 hafta önce son arzusunun gerçekleştirilmesi için Türk makamlarına çağrıda bulundu.

Karlova, eşinin atalarının doğduğu Bryansk bölgesindeki Klintsi ile Türkiye'de bir kentin kardeş şehir ilan edilmesini çok arzuladığını söyledi. Rus haber ajansı Sputnik'e konuşan Karlova, şunları kaydetti: "Karlov, ata yurdu Klintsi kentini çok seviyordu. Dedesi ve ninesi orada doğmuştu, babası orada okulu bitirmişti. Andrey (Karlov) yazın oraya gider, bazen 2-3 ay kalıyordu. Dedesinin evinde kalıyordu, çok seviyordu, Klintsi onun öz yurdu gibiydi. Ölümünden 2 hafta önce bana şunları söyledi: Klintsi kenti Türkiye'nin herhangi bir kenti ile kardeş kent olsun."

'KLİNTSİ BELEDİYE BAŞKANI BU FİKRE ISINDI'

Karlova, şöyle devam etti: "9 Mayıs'ta Klintsi kentini ziyaret ederek, eşimin akrabaları ve kent belediye başkanıyla görüştüm. Onlara Andrey'in bu son arzusunu anlattım. Onlar da fikre ısındı. Türk mercilerine de eşimin bu son arzusunun yerine getirilmesi için çağrıda bulunmak istiyorum. Bu beni çok mutlu eder. Klintsi buna hazır. Onlar gerekli yerlere mektup yazarak girişimde bulundular. Eğer Türkiye buna yanıt verirse, bu, eşim Andrey Karlov'un anısı için büyük bir hatıra çalışması olacak."

'RUS HASTA ÇOCUKLARI TÜRKİYE'YE TATİLE GÖNDERELİM'

Karlova, Ukrayna'nın Çernobil kentine yakın bulunan Klintsi kentinde, nükleer felaketten etkilenmiş hasta çocuklar bulunduğunu da ifade ederek, onlar için de çağrıda bulundu: "Bu arada Klintsi, Ukrayna'nın Çernobil nükleer santrali kazasından etkilenen komşu bölgelerden. Orada Çernobil kentinden gelen çok sayıda insan yaşıyor. Çernobil'den etkilenen hasta çocuklar var. Bu çocuklar için Türkiye'de gezi organize edebiliriz. Bir tatil de olabilir."