1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Ķöln'de Rize rüzgarı esti
Ķöln'de Rize rüzgarı esti

Ķöln'de Rize rüzgarı esti

Ķöln'de Rize rüzgarı esti

A+A-

Almanya’nın Köln kentinde Avrupalı Rizeliler Derneği Rize etkinliği adlı gece düzenledi. Düzenlenen gecede tulum, kemençe, horon oynanırken geleneksel yemeklerden lahana, muhlama, mısır unundan oluşan çeşitli yiyeceklerle memleket özlemi giderildi.

 

Geceye İstanbul Milletvekili Metin KÜLÜNK, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat KASAP, Almanya-Essen Başkonsolosu M. Kemal BASA, RİDEF Başkanı Recep ALBAYRAK katıldı. Rizeli olan AKP İstanbul milletvekili Metin Külünk hemşehrilerine Türkiye’deki son siyasi gelişmeler hakkında bilgiler verdi. Külünk „Türkiye Avrupa için bir stratejik güç. Fakat ne hikmetse stratejik güç olan Türkiye’yi terör örgütleri üzerinden örsellemeye çalışan bir Avrupa var.“ Metin Külünk 15 Temmuz’un ardından Avrupa’nın Türkiye’ye karşı tutumunu eleştirerek şöyle dedi.

 

„15 Temmuz işgal kalkışması, bu silahlı kalkışmanın ardından Avrupa’nın yapması gereken bir, bunların (FETÖ) okullarını kapatmak, iki, bu silahlı kalkışmanın içindeki teröristleri Avrupa’da kabul etmemek ve hepsini Türkiye’ye iade etmek, götürüp Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin güvenlik güçlerine teslim etmekti.

 

„Avrupa’ya da bunlar zarar verecektir, eğer Avrupa tedbir almaz ise bu örgüt Avrupa’ya da tehdit olacaktır. “ dedi

 

Gecede Rizeli hemşehrilerine seslenen Ptof.Dr. Reşat Kasap Rize’deki çalışmalar ve Karadeniz’i ortadoğuya bağlayacak olan dünyanın ikinci büyük tünelinin yapım çalışmaları hakkında vatandaşlarına bilgiler verdi.