1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Komşuya bir kötü haber daha!
Komşuya bir kötü haber daha!

Komşuya bir kötü haber daha!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Yunanistan'ın kredi notunu Caa2'den Caa3'e indirdi.

A+A-

Moody's'ten yapılan yazılı açıklamada, Yunanistan'ın kamu tahvili  notunun bir basamak düşürülerek Caa3'e çekildiği, ülkenin potansiyel not  indirimleri için izlemeye alındığı bildirildi.

  Pazar günü gerçekleştirilecek referandumun sonucu ne olursa olsun,  kreditörlerin Yunanistan'ı desteklemeye devam etmesi olasılığının nisan ayında  yapılan gözden geçirmeye göre azaldığına işaret edilen açıklamada, şunlar  kaydedildi:

"Resmi kreditörlerin desteği olmadan, Yunanistan özel sektör  yükümlülüklerinde de bir noktada temerrüte düşecektir. Son olaylar, Yunanistan'ın  resmi kreditörlerinin gelecek yıllarda desteğin devam etmesi için ne talep  ettiğiyle, Yunanistan kuruluşlarının bu talepleri karşılamak için ekonomik ve  mali reformlar anlamında daha fazla ne yapabileceği arasındaki farklılığı  gösterdi. Bu durum, uzun süreli destek anlaşması için ciddi zorluk oluşturuyor.  Bununla birlikte, Yunanistan'ın referandum referandum ilanı kreditörler için daha  fazla risk ekledi."

Açıklamada, referandumdan "hayır" sonucunun çıkmasının Yunanistan'ın  Avro Bölgesi'nden çıkması riskini artırdığı vurgulanarak, bu durumun özel sektör  kreditörleri için ciddi kayba yol açacağı dile getirildi.

  S&P ve Fitch de Yunanistan'ın notunu indirmişti

Yunanistan ile kreditörleri arasındaki gelişmeler sonrasında Standard  & Poor's (S&P) da Yunanistan'ın kredi notunu pazartesi günü "CCC"den "CCC-"ye  çekerek, ilk not indirimine giden kredi derecelendirme kuruluşu olmuştu.

S&P'nin ardından Fitch Ratings de Yunanistan ve resmi kreditörleri  arasındaki müzakerelerin durma noktasına gelmesi gerekçesiyle, ülkenin kredi  notunu "CCC"den "CC"ye düşürmüştü.

Yunanistan'ın kredi notu şu anda her üç derecelendirme kuruluşunun da  "yatırım yapılamaz" ya da "çöp" olarak belirlediği not seviyelerinin daha da  altında bulunuyor.