1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Konuşulacak Ne Kaldı?
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Konuşulacak Ne Kaldı?

A+A-
Trabzon Avni Aker Stadında Trabzon ve bu kentin futbol kültürüne hiç ama hiç yakışmayacak görüntülere şahit olduk. Bu şekil davranışlar hiçbir şekilde kabullenilemez! Asla mazereti olamaz. Hele de hiçbir iddianız yoksa, hiç ama hiçbir şekilde  izah edilemez! 
Trabzonspor açısından, tarihi rekabet  olması dışında hiçbir özelliği olmayan bir müsabaka  oynanıyor. Favori Fenerbahçe maçı çok rahat götürüyor. Kazanması da son derece doğal. Çünkü sezon başından beri, birbiri ile hiç uyum sağlayamamış, ruhen ve bedenen bitmiş Trabzonspor oyuncularından, şahsen kendi adıma hiçbir şey beklemiyordum! Nitekim öyle de oldu. Maç içerisinde de atmosfer gayet normaldi. Fakat son iki dakika içinde iki genç sahaya iniyor.  Bir tanesi yardımcı hakemi sırtından yumrukluyor.  Saha karışıyor. Buyur buradan yak! Ne vardı? Bu maç için hakemi dövecek ne vardı? Neymiş 35.  dakikada penaltıyı görmemişmiş! Bırakın bu işleri. Penaltıyı verse ne olur, vermese ne olur? Bitmiş tükenmiş bir takım penaltıdan gol atsa ne olurdu? Ben söyleyeyim! Dört yerine beş olurdu!
Bu takınılan tavır, son iki dakikada yaşananlar, Trabzon kenti adına sadece utanç duyulacak ve asla izah edilemeyecek bir durumdur. Şimdi kim ne derse, kim ne yaparsa sessizce ve yüzümüz kızararak izleme vaktidir. Ha onlar şike yapmış ama ‘utanmamış’ derseniz, onların yaptığı beni hiç ilgilendirmiyor! Onların utanmaması onların kendi ayıbı!  Beni Trabzon adına yaşananlar ilgilendiriyor! El alem ‘edepsiz’ olmuş diye benim camiamı kimse  edepsiz gösterme hakkına sahip değildir! Alacağımız ceza filan hiç umurumda değil inanın! Çünkü zaten futbol yok, tat yok, huzur yok! Camia kavgalı. Herkes bireysel çıkarının peşinde! O nedenle umurumda değil alacağımız ceza! Beni ilgilendiren, yarın haklı olacağımız davalarda bile, yıllar boyu bu yapılan edepsizlik bize hatırlatılacaktır. Konuşma hakkımız elimizden alınacaktır. Bu olaya sadece bugünlük ve öfkeyle bakmamak gerekir. Bu olayın yankıları yıllardır devam edecektir.
Şimdi ben o taraftarlara şunu söylüyorum.  Kardeşim madem hakemlere  kininizi kusacaktınız! Bugüne kadar bu takımın en az 20 puanı resmen gasp edildi. O zaman neredeydiniz? Fenerbahçe maçında hakemlik hiçbir şey yoktu! Senin camianı yönetenler bile, puanlar cayır cayır gasp edilirken bir hakeme en küçük yaptırım uygulayamadı!  Siz bugün  neyin peşindesiniz? Bu yaptığınız sadece çirkinliktir! Ucuz kahramanlıktır! Trabzonspor’un hakkı böyle savunulamaz. Trabzonspor taraftarı kendi içine öncelik verecek. Önce kendi adamlarına bakacak. Yönetimine bakacak, futbolcusuna bakacak! Bu takımı bu hale getiren,  iç hainleri, akıllı olup tespit edecek! Tepki gösterecekse önce onlara gösterecek!
Kusura bakmayın. Hakemin sonuca etki etmediği bir gecede, sonuçtan çok daha karanlık olaylara şahit olduk. Bu kulübü yönetecek basirete sahip olmayan kişiler de, bu kulübün içinde (her dönem) olduğu sürece, çok daha vahim tablolar korkarım ki  çok daha yaşanacak. Trabzonspor’a yönetirken, oynarken, seyrederken kim ihanet ediyorsa,  bizim camia olarak tespit etmemiz gerekenler onlardır! Tekrar diyorum;  kimse kusura bakmasın. Savunulacak ve konuşacak hiçbir şey yoktur!
Önceki ve Sonraki Yazılar