1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kötü Senaryolara Karşı Planımız Var!
Kötü Senaryolara Karşı Planımız Var!

Kötü Senaryolara Karşı Planımız Var!

Türk ekonomisinin son durumu...

A+A-
Mehmet Şimşek, Türk ekonomisinin şu anda mali açıdan, önceki kriz döneminden daha iyi durumda olduğunu vurguladı.Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türk ekonomisinin şu anda mali açıdan, önceki kriz döneminden daha iyi durumda olduğunu vurguladı. Buna rağmen önlemlerini aldıklarını dile getiren Şimşek, çok ihtiyatlı bir Orta Vadeli Ekonomik Plan ortaya koyduklarını belirterek, "Hem bütçe açığını hem kamu borcunun mili gelire oranını aşağıya doğru bir trendde tuttuk. İşler kötüye giderse hareket alanımız oluşsun diye manevra alanı oluşturuyoruz." şeklinde konuştu. 

TUSKON ve Avrupa Politikalar Merkezi'nin düzenlediği "Türkiye-Ab: Ortak Çıkarların Yeniden Değerlendirmesi" başlıklı konferansın açılışında konuşan Mehmet Şimşek, "çok büyük bir başarı hikayesi" olarak nitelendirdiği AB'nin Orta ve Doğu Avrupa'da değişim ve dönüşüm için çok önemli bir motor görevi gördüğünü kaydetti. Mehmet Şimşek, "Türkiye'deki değişim ve dönüşümün bir kısmının da bundan kaynaklandığı ortada. Bundan dolayı biz AB'ye müteşekkiriz. Türkiye'nin de AB'ye ihtiyacı var. AB'nin de Türkiye'ye ihtiyacı var." dedi. 

AB'nin bazı ülkelerde var olan sıkıntıları orayla sınırlı tutmak için yangına karşı duvarlar örmesi gerektiğini ve bu konuda çabaların olduğunu ifade eden Şimşek, "Bu çabaların başarılı olacağına inanıyorum."diye konuştu. Çabaların başarılı olmaması ihtimaline binaen aldıkların önlemleri sıralayan Şimşek, şu andaki mali dengelerinin Lehman krizi öncesinden daha iyi durumda olduğunu vurguladı. 

Esnek kur sisteminin şoklara karşı direnmeye çok önemli katkı sağladığına dikkat çeken Şimşek, "Kurdaki değişim önümüzdeki dönemde cari açığı olumlu yönde etkileyecek." dedi ve ekonomide yumuşak iniş şansının arttığını kaydetti. Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye'de büyük stres testlerinden başarıyla geçmiş bir siyasi iktidarın olmasının da bu süreçte büyük önem taşıdığını vurguladı.