1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Köysel dönüşüm başlıyor
Köysel dönüşüm başlıyor

Köysel dönüşüm başlıyor

'Köysel Dönüşüm' başlıyor

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, köylerde sağlıksız ve kimliksiz yapıların ortadan kaldırılarak, yöresel mimarinin ön plana çıkarılacağı 'Kırsal (Köysel) Dönüşüm' çalışmaları başlatılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, kentlerde yürütülen "şehirsel dönüşüm" programları ile beraber köylerde de sağlıksız ve kimliksiz yapıların ortadan kaldırılarak, yöresel mimari ile geleneksel köy yaşamının birleştirileceği "Kırsal (Köysel) Dönüşüm" çalışmaları başlatılacak.

Alınan bilgiye göre, Bakanlık Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce başlatılması planlanan "Kırsal (Köysel) Dönüşüm Projesi" ile yöresel mimarinin ön plana çıkarıldığı örnek köylerin oluşturulması hedefleniyor.

Bakanlık, bu kapsamda öncelikli olarak "mahalli malzeme kullanımını teşvik eden yöresel yapı projeleri" geliştirilmesini sağlayacak. Yöresel dokuyu dikkate alan köylerin inşasında rehber niteliğinde olacak bu çalışmayla Türkiye'de yöresel mimariye olan ilgi ve titiziyetin artırılması amaçlanıyor.

Projeyle Türkiye'de kırsal alanlardaki sağlıksız ve kimliksiz yapılaşmaların bertaraf edilerek yerine yöresel özellikler ile geleneksel köy yaşamının bir araya getirildiği, nitelikli, güvenilir yapılarla inşa edilen köylerin oluşturulması hedefleniyor.

Yöresel mimari mahalli malzemeyle inşa edilecek

Köylerdeki yeni yapılar; bölgenin yöresel dokusunu ve yöre halkının kültürel özelliklerini yansıtacak, doğal koşullara, arazi yapısına, yaşam şartlarına ve alışkanlıklarına makul inşa edilecek.

Örnek yapılarda yöresel malzemelerin kullanılacağı projede, evler güvenilir, afetlere dayanıklı ve insan sağlığını dikkate alacak biçimde yapılacak.

Dönüşüm, belirlenecek köylerde başlayacak

Yerel malzeme kullanımını teşvik eden yöresel yapılara dair örnek projelerin oluşturulmasıyla "Kırsal (Köysel) Dönüşüm" çalışmaları da başlatılmış olacak.

Bu kapsamda Bakanlık tarafından köy gelişim alanı, köy nakil ve toplulaştırmasına yönelik programlar kapsamında projenin gerçekleştirileceği ilk köyler belirlenecek.

Belirlenen köylerde, mahalli malzeme kullanımını teşvik eden yöresel yapı projeleri kullanılacak. Evleri, ticarethaneleri, sosyal tesisleri, ibadethaneleri, yeşil alanları, otoparkları, kamu yapıları ve meydanlarıyla örnek köy projeleri hayata geçirilecek.

Bakanlık, "köysel dönüşüm" çalışmalarını, örnek mimari projelerin belirlenmesinin sonrasında başlatmayı planlıyor.