1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KPSS ertelendi mi?
KPSS ertelendi mi?

KPSS ertelendi mi?

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, KPSS'ye ilişkin bir açıklama daha yaptı

A+A-

   

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, KPSS'nin ertelenmesi ile ilgili yaptığı açıklamanın yanlış olduğunu söyledi. Yazıcı, "KPSS zaten 9-10 Temmuz'da yapılacak. Yanlış açıklama yaptım. Sadece yanlış anlamalara yol açılmaması için kadro doldurma işini seçim sonrasına erteledik" dedi.

Kocaeli'nde temaslarda bulunan Bakan Yazıcı, bugün sabah saatlerindeKPSSA grubu sınavının Temmuz ayına ertelendiği yönünde yaptığı açıklamayı düzeltti.

"KPSS-A grubu sınavları ertelendi dediğim için hata benden kaynaklanıyor. Bu yüzden bir düzeltme yapma ihtiyacı hissettim" diyen Yazıcı, "Olayın aslı şu; bizim A grubu dediğimiz uzmanlık, müfettişlik, öğretmenlik, kamu personel sınavı her yıl yapılmaktadır. Bu sınavların yönetmenliğe göre planlanması belirlenmesi, ocak ayında yapılır. Dolayısı ile 2011 yılında A grubumemurkategorisindeki sınavlar 9-10 Temmuz 2011 tarihlerinde yapılacağına ilişkin planlama ocak 2011 tarihinde yapıldı. Bura tarihte kesinlikle herhangi bir değişiklik yok. Önce yapılacaktı, sonraya ertelendi böyle bir durum kesinlikle söz konusu değil" dedi.

Bütçe kanunu ile her yıl kamu kurum ve kuruluşlarına istihdam edilecek kadrolar tahsis edildiğini hatırlatan Yazıcı, bu kadroların hangi kurumlara ne kadar kullanılacağı planlamasını devlet personel başkanlığı ile maliyenin birlikte yaptığını söyledi. Yazıcı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sonra da kamu kurum ve kuruluşları açık pozisyonları bildirir. Ve o acık pozisyonların ilan edilmesi. Ve başvuracak adayların tercihlerini bildirmesi bir planlamaya tabi tutulur. Bu planlamayı yapmıştık en son Mayıs ve 8 Haziran tarihleri arasında başvurulması ön görülüyordu. Bu da bir takım yanlış değerlendirmelere yol açabilir diye düşündük. Dolayısı ile bu seçim döneminde herhangi bir kargaşaya herhangi bir yanlış değerlendirmeye meydan verilmemesi için kadro açık pozisyonların bildirilmesini ve o pozisyonlara başvuracak adayların tercihlerini yapmasını da nisan ayına uzattık ama o kadroları doldurma işini seçimden sonra yapılmak üzere planladık. Yaptığımız düzenleme bu."

Daha öne alınması durumunda, "seçimden önce iktidar memur alıyor" gibi bir yanlış algılamaya yol açacağını belirten Yazıcı, bunun da önüne geçmeye çalıştıklarını söyledi.