1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. KRİTİK VİRAJDAYIZ !
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

KRİTİK VİRAJDAYIZ !

A+A-
Trabzonspor’un bugün yaşadığı sıkıntılar,  yanlış transfer politikasının eseridir. Lakin  bu konuları defalarca irdelediğimiz için   yeniden eleştiri yapmaya gerek görmüyorum. Elimizdeki mevcut oyuncu kadrosundan en iyi şekilde yararlanmaktan başka çıkar yol da yoktur .
Ligde   geride kalan üç haftanın toplamına bakıldığında   tam bir hayal kırıklığı yaşanmaktadır. Özellikle İnter zaferinden sonra hiç kimse Trabzonspor’dan bu kadar kötü futbol ve netice beklememekteydi. 

Ne yazık ki beklenen sonuçlar gelmedi ve büyük bir mutsuzluk tablosu ile karşı karşıyayız. Son Samsunspor müsabakasında da Trabzonspor   futbol olarak sınıfı geçememiştir. Kısaca özetleyecek ve detaya girmeyecek olursak, maçı  iki üç cümle ile şöyle özetlememiz mümkündür. 

Takımın beyni konumundaki Colman, Zokora, Andrean üçlüsü yani orta alan, sefilleri oynadığından Trabzonspor da hayal kırıklığı yaşamıştır. Bir takımın en önemli organı orta saha olduğuna, söz konusu oyuncuların yetersiz performansları da göz önüne alındığında   ana sorunu bulmak zor olmazsa gerek. Sorunun ana kaynağı orta alandır!         İkincisi,  Trabzonspor kanat oyuncuları yani bekler, ileri çıktıklarında geri dönüşlerde  büyük  sıkıntılar yaşadı!
 
Kanatlarda düşündürücü boyutta  boşluklar verilerek   önemli sorunlar ortaya çıktı!Cech’in ofansa dönük iyi niyetli gayretine karşın, koruduğu alanın koridora dönmesi gözlerden kaçmadı!   Bir başka önemli sorun ise   diğer maçlarda olduğu gibi hala  ‘takım olamayışımız’  biçiminde karşımıza çıktı !    
Transferde yapılan yanlışları , takımın iskeletinin bozulmasının yanlışlığını haftalarca izah ettik. Tekrar haykırmamıza gerek yok. Şu saatten sonra transfer yapma, yapılan yanlışları komple değiştirme gibi bir şansımız bulunmamaktadır. Bu sebeple eleştiriyi bir kenara koyup kritik maçlara bakmak lazım.  Evet ligin başı olmasına karşın  kritik virajdayız!

Trabzonspor Cumartesi akşamki Karabükspor müsabakasını kazanamaz , haftaya Çarşamba Şampiyonlar Liginde Lille  ile oynayacağımız karşılaşmada mağlubiyetle tanışırsa , var olan huzursuzluk bizi derin bir depresyona itebilir. O sebeple Bordo mavili takımımız, Karabük müsabakasını kazanıp Fransız ekibinden en kötü ihtimal bir puan almayı başarmalıdır. Hemen arkasından gelecek bir lig galibiyeti daha olursa takım sıçrama yaparak nefes almaya başlar.

Velev ki tersi olursa, daha yeni oluşan bu takım derin krizlere giden yolda heba olup, her iki kulvarda da pes etmek durumu ile karşı karşıya kalabilir. Bu sebeple Karabük ve Lille maçları Trabzonspor’un krizden çıkması için önemli bir fırsat ve kritik bir dönemeç olacaktır.
Trabzonspor teknik heyetini sakin ve soğukkanlı olmaya, oyuncuları sevgi ile terapi etmeye davet ediyorum. Trabzonspor yönetiminin de futbolcularla bu bir haftalık süreci bire bir   yakın ilişki halinde geçirmesini öneriyorum. Varsa ödenmemiş alacakları, derhal gereği ifa edilmelidir diyorum. Taraftarın,   antrenmanlarda  takımına moral vermesini bekliyorum. Karabükspor karşılaşmasında  da coşkulu ve tribünleri doldurmuş bir taraftar kitlesinin 12. Adam rolünü en iyi şekilde oynamasını diliyorum.  
Önceki ve Sonraki Yazılar