1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kriz kapıda mı?
Kriz kapıda mı?

Kriz kapıda mı?

Recep Güngör yazdı…

A+A-

Ecevit hükümeti dönemini hatırlayalım...

 

2000’li yıllar, dönemin başbakanı tedavi  gördüğü hastanenin penceresinden    başını kaldırmadan el sallayabiliyorsa, doların ateşi düşüyor, elini kaldıramıyorsa doların ateşi çıkıyordu! Ne tuhaf, ne üzücü  bir durumdu.Ekonomide tehlike çanları hiç susmadan ve artarak çalmaya devam etmişti.

 

Sonuçta dönemin Reysizi, kitabı fırlatınca zıplamaya hazır dolar, yüzde yüzün de üzerinde değer kazanmış, ülke ekonomisi çökmüştü. Öyle ki; memura maaş ödenemeyecek duruma gelinmişti!

 

Aslında 2000’li yılların başındaki bu  kriz, ülkemize  yapılan bay pass operasyonlarının bir sonucuydu! Ardından gelen yıllarla birlikte, ülkemizin para eden bütün değerleri yok fiyatına, çoğu yabancı ortaklıklara ya da direkt yabancılara satıldı.

 

Bu satış rüzgârıyla 2014’ e kadar dolar frenlendi...

 

Şimdi satacak bir şey kalmadı...

 

Endişe şu ki;  eski korkulan günlerin  yeniden depreşme olasılığı!

 

Yani attığımız sıfırları tekrar yeniden  vagon gibi  trene mi ekleyeceğiz? “Ben dedim” demiyorum…Ülkemizde yatırımı olan ya da yatırım danışmanlığı yapan yabancı menşeili  finansal yatırım kuruluşlarının ön görüsü bu yönde. Yani önce 250 , sonra 500 ve 1000 TL’ lik banknotların hayatımıza  yeniden girmesi olası!Bir başka deyişle reel  devalüasyonun,  resmi olarak sahaya inmesidir bu.

 

Dolar ne olur? Kimse bir şey diyemiyor! Fakat tamamen borca ve tüketime dayalı ekonomilerde karşılığını üretim olarak yapamazsanız, 2017 sonu itibarı ile 4,5 TL olması  öngörülüyor! Yani bugünkü ekonomik anlayış pozitif hale dönüşmez, üreten toplum olamazsak daha sıkıntılı günler için hazırlıklı olmalıyız.

 

Üzülerek belirtmeliyim ki; kriz şartların olgunlaştığı şu günlerde milletin gözü havada. Yanlış anlamayın! Dolunay seyretmiyorlar! Krizin işaret fişeği gibi fırlatılacak kitap, hangi yönden gelecek onu merak ediyor. Umarım yanılan biz oluruz. Umarım ekonomiye yön verenler, çare olacak  dermanı bulabilirler. Yazdıklarımda yanılmayı herkesten çok istiyorum. Bir rüya gibi uyanınca geçmesini ümit ediyorum.