1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Küba halkına taziye mesajları
Küba halkına taziye mesajları

Küba halkına taziye mesajları

Küba halkına taziye mesajları

A+A-

Dünya liderleri Küba devrimi’nin efsanevi lideri Fidel Castro’nun dün akşam yaşamını yitirmesi üzerine taziye mesajları yayınlıyor.

 

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Nelson Mandela Vakfı yayınladığı mesajla Küba Halkına başsağlığı diledi.

 

Nelson Mandela Vakfı yayınladığı mesajda Nelson Mandela'nın Fidel Castro ve Kuba Devrimi'ne ilişkin söylediği ‘‘Küba Devrimi özgürlüğüne değer veren herkes için esin kaynağı olmuştur.Küba halkının bağımsızlık ve egemenliğini korumak için, çirkin ve emperyalist planlara, Küba devriminin müthiş gücünü kırma girişimlerine karşı gösterdiği özveriyi taktirle karşılıyoruz" sözlerine yer verildi.

 

Putin, Fidel Castro'nun dünya tarihindeki rolüne dikkat çekti

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Küba'nın efsanevi lideri Fidel Castro'nun hayatını kaybetmesi sebebiyle Küba halkına ve hükümetine başsağlığı diledi.

 

Kremlin Basın Servisi Devlet Başkanı'nın açıklamalarına şu şekilde yer verdi:

 

"Size ve Küba halkına lideriniz ve kardeşiniz Fidel Castro'nun hayatını kaybetmesi sebebiyle başsağlığı dileklerimi sunuyorum. Bu önemli devlet adamının adı yeni dünya tarihinin sembollerinden birisidir. Onun ve müttefiklerinin kurduğu özgür ve bağımsız Küba uluslararası topluluğun etkili üyesi haline geldi ve birçok ülke ve halk için örnek teşkil etti."

 

Putin, Fidel Castro'nun Rusya ve Küba'nın ilişkilerinin gelişmesine ve tüm alanlarda kurulan sıkı stratejik işbirliği bağlarına sağladığı ciddi katkıya dikkat çekti ve Küba'nın liderini Rusya'nın güvenilir dostu olarak adlandırdı.

 

Putin şu şekilde devam etti:

 

"Bu güçlü ve bilge insan geleceğe her zaman kendinden emin bir şekilde baktı. O bir politikacının, vatandaşın ve vatanseverin yüksek ideallerine sahipti ve yaptığı işe tüm hayatını adadı. Onunla ilgili anılar Rus vatandaşlarının kalplerinde sonsuza kadar yaşayacak. Castro'nun ailesine bu yeri doldurulamayacak kayba karşı güçlü durmalarını diliyorum."

 

El Salvador: Küba örneği mücadelerimizde sonsuza kadar yaşayacak

 

El Salvador hükümeti yayınladığı mesajda Fidel Castro ve Küba Halkına "en zor zamanlarda verdiği destek için sonsuz şükranlarını" ifade etti.

 

Açıklamada, "Fidel Castro'nun modeli mücadelerimizde sonsuza kadar yaşayacak, yeni nesillerin asil düşüncelerinde çiçek açacak" denildi.

 

Namibya: Fidel'in devrimci mirası Namibya ile sonsuza kadar yaşayacak

 

Namibya Devlet Başkanı Hage Geingob Küba Devrimi Lideri Fidel Castro'nun ölümü üzerine Twitter hesabından mesaj yayınladı.

 

Hage Geingob mesajında, "Fidel'in ölümü bir devrin sonunu işaret ediyor. Yoldaşımız artık aramızda yok ama devrimci mirası sonsuza kadar Namibya ile birlikte yaşayacak" dedi.

 

Çin Devlet Başkanı: Çin Halkı gerçek bir yoldaşını kaybetti

 

Dünya liderleri Küba Devrimi'nin efsanevi lideri Fidel Castro'nun dün akşam yaşamını yitirmesi üzerine mesajlar yayınlıyor.

 

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Çin Devlet Televizyonu'ndan okunan mesajında ‘‘Çin Halkı iyi bir insan, gerçek bir yoldaşını kaybetti. Yoldaş Castro sonsuza kadar yaşayacak" dedi.

 

Xi Jinping Castro'nun ‘‘Çağımızın büyük bir insanı" olduğunu ‘‘İnsanlık ve tarihin onu hatırlayacağını" ekledi.

 

Xi Jinping Çin ve Kuba komünist halklarının 1960 yılında başlayan ilişkilerinin hızla gelişmesinde Fidel Castro'nun çabalarını selamladı.

 

Federica Mogherini: Kararlığın adamı ve tarihi bir figur

 

Dünya liderleri Küba Devrimi'nin efsanevi lideri Fidel Castro'nun dün akşam yaşamını yitirmesi üzerine mesajlar yayınlıyor.

 

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini yayınladığı mesajda Fidel Castro'nun tarihsel önemini selamlayarak AB'nin Küba ile ilişkilerinin iyileşmeye devam edeceğini söyledi.

 

Mogherini, Fidel Castro için ‘‘Kararlığın adamı ve tarihi bir figur" tanımlaması yaparak Castro'nun ölümünün Küba'nın büyük değişiklikler yaşadığı bir dönem ile küresel belirsizliğin yaşandığı bir döneme denk geldiğini söyledi.

 

AB – Küba ilişkileri bu yıl bahar aylarında yapılan ‘‘siyasi diyalog ve işbirliği anlaşması" ile tekrardan başlamıştı.