1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. Kupanın adresi Federasyondur
Kupanın adresi Federasyondur

Kupanın adresi Federasyondur

Trabzonspor Onursal Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, gündem yaratacak önemli açıklamalar yaptı.

A+A-

Trabzonspor Onursal Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Halkalı Atakent Dersaneleri öğrencilerini kabul etti ve gündem yaratacak açıklamalarda bulundu.

Şike davasından, mevcut yönetim ve eski yönetim arasındaki tartışmalardan ve transfere kadar birçok konuda konuşan Onursal Başkan Yılmaz, önemli noktalara değindi.

Yılmaz, “Trabzonspor’un şampiyonluk kupasını vermeyecekler. O kupa gitti. Şuan mevcut ülkenin durumu bunu gerektiriyor. Kupa yanlış yerden isteniyor. Fenerbahçe’den değil, federasyondan kupayı istemeliler” dedi.

Trabzonspor’un Fenerbahçe ile hiçbir sorunu olmadığını vurgulayan Onursal Başkan Yılmaz, “Sorun kupayı veren mercide. Yani federasyonda. Eğer şike yapılmışsa federasyonun kupayı vermesi gerekiyor ama henüz bir kıpırdama yok. Trabzonspor’da yoğun bir şekilde FIFA’ya, UEFA’ya müracaat ediyor. Gündem devam ediyor ama bana kalırsa artık geçti. Şimdi başka kupa almak için uğraşmalıyız” şeklinde konuştu.

Türkiye Futbol Federasyonunun özerklikten çıktığını vurgulayan Onursal Başkan Yılmaz, “Biz kupayı bize verecek kurumdan istemeliyiz. Federasyonu zorlayacaksın ama onlarda artık özerk değil. Kendi seçilmiyor, seçilmiş gibi bir duruma geçti. Talimatlarla yönetildiği için çözsün millet, ben karışmıyorum” dedi.

Kulüpler herkesin ortak sevgisidir

Trabzonspor'un yönetim bazında yaşadığı sıkıntılarla ilgili bir soru üzerine Yılmaz, "Otomatikman ayrılıklar oluşuyor. Ayrılıklar varsa da olaylar, o zaman ülkenin karışık tartışmaları gibi tartışmalara dönüşüyor. Ülkede bir olay oluyor abartılıyor, azaltılıyor ve çoğaltılıyor tartışmalara dönüşüyor. Bu da kulüplere yansıyor doğru değil. Ben kulüplerde siyaset olmasını istemiyorum. Kulüpler herkesin ortak sevgisidir. Hangi partili olursa olsun Trabzonsporluysa bizden. O yüzden böyle yönetim toplandığı zaman başka partililer ne yapar diye tedbir alarak konuşulmamalı. Salt Trabzonspor'un ferdi olarak konuşmak lazım." karşılığını verdi.

Dedikodu azalırsa güvenilirlik artar

Trabzonspor'da hem en genç hem de en uzun başkanlık yapan kişinin kendisi olduğunu da hatırlatan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Benimle çalışan hiçbir arkadaşla ağız dalaşı bile yapmadım. İyi geçinmişizdir, ama arkadan bakıyorsun bir sürü dedikodu çıkıyor. Böyle de dedikodusu bol bir yörede belki de ülkede yaşıyoruz. Bunlar azalırsa kurumların güvenilirlikleri artar” dedi.

Siyaset spora girdiğinden beri birliktelik yok

Türkiye'de futboldaki özerkliği kendi bakanlığı döneminde getirdiğini de belirten Yılmaz, siyasetin sporu bozduğunu ifade ederek, "Mevcut iktidardan bahsetmiyorum. Hepsi bozmuştur. Siyaset kulüplere girdiğinden beri kulüplerde birlik sağlanamıyor." dedi.

Gitmek isteyeni tutmayacaksın

Olcan Adın konusuna değinen Onursal başkan Yılmaz, gitmek isteyen bir adamı zorla tutmanın doğru olmayacağını savunarak şöyle konuştu: "Bu çocuk da gitsin istediği kulüpte oynasın. Trabzonspor’da başka bir Olcan bulsun. Ya bu konuma gelmemek lazım ya da yazılanlar doğruysa gitmesi lazım. Yıldız futbolcuların gitmek istemesi konusunda kulübü yönetenlerin de bir zaafı olabilir. Onların arzusu eğer gerçekten şampiyon olmaksa yıldız oyunculara ihtiyaçları vardır. Onları bırakmaması gerekir.

Mevcutta Olcan bu sene parladı. O da gitmek istiyorsa sebebini tam araştırmak lazım. Trabzonspor büyük bir kulüp şampiyonluğa oynuyorsa gitmek istememeli. Bizim dönemimizden bahsetmek doğru değil; ama bizde gitmek isteyen yıldız olmamıştır. Yabancı yıldızları da rahat rahat almışızdır. Trabzonspor'dan gideceğim demek abesle iştigal geliyor bana. Yönetimin bir eksiği mi var o böyle mi istiyor bunu bilmek lazım."

Kulüp borç yükü altında

Trabzonspor’un borç yükü altında olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Paraları yemişler. Trabzonspor’da para yok ve yıldız transferi çok zor. Kimse cebinden para koyup transfer yapmıyor. Ama taraftarlar zorlarsa alırlar. Sonuçta kulüp taraftarların. Kulüpler gelirleri kadar harcama yapmadıkları için borçlanıyor. İddia gibi bahis oyunlarıyla birlikte, futbol yanlış yönde ilerliyor.”

Trabzonspor’u tahtından hiç kimse indiremez

Yılmaz, “Trabzonspor insanların gönlüne taht kurmuş büyük bir kulüptür. Kendi gücüyle gelmiş İstanbul'u geride bırakmış bir kulüp. 3 büyük kulüp varken 4 büyük kulüp olmuş çok kolay iş değil, Trabzonspor bunu başarmış. Tahtında oturuyor indirilemez oradan, buna onların da gücü yetmeyecek zaman herşeye ilaç olacaktır."

Başbakanın spora bakışı çok iyi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın spora bakışını öven, tesis ve altyapı yatırımlarında verdiği desteği takdir eden Onursal Başkan Yılmaz, "Başbakanın anlayışı burada çok açık. Para konusunda çok rahat bir şekilde gidilebilir. O konuda farklı tavır takınmazlar. Para istemek için illa Tayyipçi olmaya gerek yok” dedi.

Hesaplaşma yeri kongredir

Yılmaz, Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu'nun eski başkan Sadri Şener'e dava açmasını ve yaşanan süreci doğru bulmadığını da söyledi. Yılmaz, "Kendi içinde kalıp tartışılabilir. Böyle birbirini incitici, kulübün üzerinde de şaibe oluşturucu şekilde iddiaların konuşulması, hele kulübü yönetmiş insanların şimdiki başkanın da yapmaması lazım. Ben de bunlara şimdiki hassasiyeti dikkate alarak karışmıyorum. Kendi içlerinde bir hesaplaşma olabilir ama onun yeri de kongredir” dedi.

Bu şartlarda 4.lük iyi bir sonuç

Hami Mandıralı’nın eski oyuncuları olduğunu hatırlatan Yılmaz, “Teknik direktör olarak kalsa iyi olabilirdi ama yönetim onu uygun görmedi. Belki başka bir teknik direktörle iyi olabilir ama diğer eksiklikleri giderirsek bu olur. Bu sezon için, bu şartlarda bile dördüncü olmak iyi bir sonuç. Hami kalan maçları iyi oynattı. Acemilik yapmadı” ifadelerini kullandı.

Ben sahibiyim

Onursal Başkan Yılmaz, kendisinin tekrar başkan olup olmayacağı yönündeki soruya ise espirili bir şekilde karşılık verdi. Yılmaz, "Ben sahibiyim, belki su koyuverebilirim. Geçmişte yapılan doğru bilinen yanlışların neticesi olarak böyle şeyler yaşatmışlardır. Onun mesuliyetini yaşasınlar biraz. Çatı aday yok, Çatı Cumhurbaşkanı adayımız olacaktı o da yok. Seçme, seçilme şansımızı iyi kullanacağız. Öyle bir hakkımız var, vatandaşız" diyerek sözlerini tamamladı.