1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kürtçe sözlük için 4 akademisyen çalışıyor
Kürtçe sözlük için 4 akademisyen çalışıyor

Kürtçe sözlük için 4 akademisyen çalışıyor

Hükümet geçtiğimiz yıl Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi kapsamında Kürtçenin seçmeli dil olması için adım attı.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda seçmeli olarak okutulmaya başlanılan Kürtçe dersi için sözlük ihtiyacı ortaya çıktı. Türk Dil Kurumu, bu ihtiyacı karşılamak üzere harekete geçti ve Kürtçe-Türkçe, Türkçe-Kürtçe sözlük çalışması başlattı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türk Dil Kurumu'nun çalışmayı seçmeli Kürtçe dersinde okutulan ders kitapları ve dokümanlar dikkate alınarak hazırlandığını belirtti. Ayrıca halen ilköğretim okullarında okutulmakta olan ilköğretim okulları için Türkçe sözlüğün de esas alındığını vurguladı. Konu MHP Tekirdağ Milletvekili Bülent Belen tarafından Meclis gündemine taşındı. Belen böyle bir çalışma olup olmadığını, varsa bu çalışmayı kimlerin

yürüttüğünü sordu. Arınç sözlüğün hazırlama çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

BİLİMSEL HEYET İNCELEYECEK

Arınç, sözlüğün hazırlıklarını ana dilleri Kürtçe olan ve Kürt dili ile Türk dili konularında doktora ve yüksek lisans yapmış olan akademisyenlerin yaptığını ifade etti. Çalışmaların Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe'nin Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fevzi Karademir'in koordinatörlüğünde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olup aynı zamanda Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü bölümü yüksek lisans öğrencileri Nezir Gümüş, Ahmet Korkut ve Ziver İlhan tarafından yürütüldüğünü açıkladı. Arınç, çalışmanın Türk Dil Kurumu Bilim Kurulu'na bağlı olarak oluşturulacak bilimsel bir heyet tarafından inceleneceğini sözlerine ekledi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ