1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kütahya Simav'da Deprem
Kütahya Simav'da Deprem

Kütahya Simav'da Deprem

Kütahya'nın Simav ilçesinde saat 03.29'da orta şiddette deprem meydana geldi.

A+A-

  Kütahya'nın Simav ilçesinde 3,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sarsıntı, 19 Mayıs 2011'deki 5,9 büyüklüğündeki depremin yaralarını sarmaya çalışan Simav'da kısa süreli paniğe yol açtı. 


Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi'nin verilerine göre merkez üssü Söğüt köyü olan deprem, gece yarısı saat 03.29'da, yerin 5 kilometre derinliğinde meydana geldi. 


Söz konusu Deprem; Kütahya'nın Simav ilçesinin yanı sıra Emet, Hisarcık, Şaphane, Pazarlar ilçelerinde de hissedildi. Depremin duyulduğu bölgelerde tedirgin olan vatandaşlardan bazıları kendilerini sokağa attı. Söz konusu kentlerde paniğin yaşanmasında, geçtiğimiz yıl yaşanan büyük Simav depreminin etkili olduğu öne sürüldü. 


Bu arada Türkiye genelinde gece yarısı saat 00.00'dan sabah saat 7.00'a kadar, 5 farklı noktada deprem meydana geldi. Bu depremlerden 3 tanesi 3 şiddetinin altındayken 2 tanesi 3 şiddetinin üzerinde gerçekleşti. 


Kandilli Rasathanesi'nin verilerine göre 3 şiddetinin üzerindeki iki depremden biri Simav'da, bir diğeri ise Van- Akçift'te meydana geldi. 


Simav'da meydana gelen deprem 3,9 şiddetinde iken Van Akçift'te meydana gelen deprem 3,4 olarak kaydedildi.