1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. kyk bursları ne zaman yatırılacak?
kyk bursları ne zaman yatırılacak?

kyk bursları ne zaman yatırılacak?

kyk bursları ne zaman yatırılacak?

A+A-

KYK burs ve kredi sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Burs ve kredilerin geçerli olması için e-devlet üzerinden taahhütname onayı yapılması gerekiyor. Peki KYK burs ve kredileri ne zaman yatırılacak?

 

Gençlik ve spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yükseköğrenim gören öğrencileri maddi yönden desteklemek amacıyla ödenen burs/kredi başvurularına ilişkin sonuçlar açıklandı. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın talimatıyla bu zamana kadar Ocak ayından itibaren ödenen burs/krediler artık Ekim ayı da dahil olmak üzere ödenecek. 

 

Geçen yıl burs ve kredi miktarına yapılan zamla sevinen öğrenciler, bu yıl da ödemelerin Ekim ayına çekilmesinin sevincini yaşıyor.

 

Burs/krediler lisans öğrencileri için aylık 400 lira, yüksek lisans öğrencileri için aylık 800 lira, doktora öğrencileri için ise aylık 1200 lira olarak ödeniyor. 

 

Öğrencilerin, taahhütnamelerini e-devlet üzerinden 27 Kasım saat 23.59’e kadar onaylamaları gerekiyor.

 

Öğrenciler burs/kredi sonuçlarını https://kyk.gsb.gov.tr adresinden öğrenebilecek.

 

BURS ÖNCELİKLERİNE İLİŞKİN DUYURU

 

Terörle Mücadele Kanunu kapsamında köyleri boşaltılan öğrencilere sağlanmakta olan burs önceliği 29 Ekim 2016 Tarihinde Yayınlanan 676 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin YEDİNCİ BÖLÜMÜNDE, Çeşitli ve Son Hükümler Başlığı Altında yer Alan 89. MADDE ile yürürlükten kaldırılmıştır.

 

2016/2017 eğitim-öğretim dönemi için ilk defa burs/kredi başvurusunda bulunup kurumumuza 3713 sayılı terörle mücadele kanunu kapsamında belge gönderen öğrencilerimizin bu belgeleri, ilgili öncelik kaldırıldığı için kabul edilmemiş; öğrenciler, öncelik durumu olmaksızın değerlendirmeye alınmıştır.

 

Önemli Uyarı

 

Söz konusu KHK’nın 90. MADDESİ uyarınca hâlihazırda Terörle Mücadele Kanunu kapsamında öncelikli olarak burs almakta olan öğrencilerin burs ödemeleri, mevzuat hükümlerine göre normal eğitim süreleri bitinceye kadar devam edecektir. Bu öğrencilerimizin ayrıca herhangi bir işlem yapmalarına gerek bulunmamaktadır.

 

KREDİ VE BURSLAR NE ZAMAN ÖDENECEK?

 

Burs ve kredi ödemeleri öğrencilerin T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre belirlenen tarihlerde yapılacak.

 

T.C kimlik numarasının son hanesi ‘0’ olanlar için ödeme günü her ayın 6’sı olurken, kimlik numarasının son hanesi ‘2’ olan öğrencilere ödemeler ayın 7’sinde, ‘4’ olanlara ayın 8’inde, 6 olanlara ayın 9’unda ve kimlik numarası 8 ile biten öğrencilere ise burs ve kredi ödemeleri her ayın 10’unda yapılacak.