1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ladin'in damadı vatansız çıktı
Ladin'in damadı vatansız çıktı

Ladin'in damadı vatansız çıktı

Ankara’da bir otelde yakalanan El-Kaide lideri Bin Ladin’in damadı Abu Ghaiht’in geçen yıl Kuveyt vatandaşlığından çıkarıldığı belirlendi.

A+A-

“Haymatlos” olan Ghaiht İran’dan girdiği için bu ülkeye gönderilecek.**ABD’nin Pakistan’da düzenlediği operasyonunda öldürülen El-Kaide lideri Usame Bin Ladin’in damadı Süleyman Abu Ghaiht’in Ankara’da yakalandığı operasyonun detayları belli oldu.

ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA’in en çok aranan teröristler listesinde üst sıralarda yeralan Ghaiht’in “vatansızhaymatlos” olduğu ortaya çıktı.

İRAN’DAN GİRİŞ YAPTI

CIA, MİT Müsteşarlığı’na Usame Bin Ladin’in damadı Süleyman Abu Ghaiht’in İran’dan yasa dışı yollarla Türkiye’ye girdiğini ve sahte Suudi Arabistan pasaportuyla Ankara’da bir otelde saklandığını tespit ettiklerini bildirdi.

MİT Müsteşarlığı, şifreli kripto üzerine “gizli” bir soruşturma yürüttü. Soruşturmada Ghaiht’in Çankaya’da bir otelde kaldığı teyit edildi.

MİT ajanlarının müşteri kılığında aynı otelde konaklayıp damadı takip ettiği iddia edildi. MİT’in uyarısı üzerine geçen hafta operasyon için düğmeye basıldı.

Ankara Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi’ne, “Uluslararası düzeyde aranan bir teröristi yakalayacağız” bilgisi verildi.

MİT ve TEM ekipleri geçen hafta Çankaya’daki otele ani baskın yaptı. O sırada odasında olan Süleyman Abu Ghaiht kıskıvrak yakalandı.

Ghaiht’in özel eşyaları, cep telefonu ile üzerindeki dövizlere el konuldu. Ankara Emniyeti TEMŞubesi’nde sorgulanan Ghaiht’in geçen yıl Kuveyt vatandaşlığından çıkarıldığı ve bu yüzden “haymatlos” durumuna düştüğü öğrenildi. Savcılığa sevk edilen Ghaith, Türkiye’de herhangi bir suça karışmadığı içinmahkemece serbest bırakıldı.

Ghaith hakkında, “Pasaport Kanunu’na muhalefet” etmek suçundan işlem yapıldı. Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Ladin’in damadı hakkında mahkeme “sınır dışı edilmesi” kararı verdi. Yabancılar Şubesi misafirhanesine yerleştirilen Ghaiht’le ilgili son kararı Dışişleri Bakanlığı verecek.

DIŞİŞLERİ DEVREDE

Ghaiht’in İran’dan kaçak olarakTürkiye’ye girdiği için bu ülkeye sınırdışı edileceği değerlendiriliyor. ABD’de 2001’de gerçekleştirilen intihar eylemlerinden sonra Afganistan’daki El-Kaide kampından ayrılan Ghaiht’in uzun süredir örgütün İran’daki bir kampta kontrol altında tutulduğu belirlendi.

İran Gizli Servisi’nce kamptan çıkardığı yönünde bilgiler bulunan Ghaiht’in bu yüzden sahte Suudi Arabistan pasaportu ile İran’dan Türkiye’ye girdiği tahmin ediliyor.

CIA’E iZiN VERiLMEDi

Süleyman Abu Ghaiht’in Terörle Mücadele Şubesi’ndeki sorgusuna canlı bomba eylemine sahne olan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ndeki CIA ve FBI ajanları da katılmak istedi. Ankara Emniyeti, Ghaiht’i El-Kaide faaliyetleri konusunda sorgulamak isteyen ABD’li ajanlara izin vermedi. CIA ve FBI ajanlarına sadece sorguya izleme izni verildiği öne sürüldü.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ