1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Ladin'in ölmesini memnuniyetle karşılıyorum"
"Ladin'in ölmesini memnuniyetle karşılıyorum"

"Ladin'in ölmesini memnuniyetle karşılıyorum"

Bin Ladin öldü dünya liderleri konuştu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, El Kaide Lideri Usame bin Ladin'in öldürülmesine ilişkin, "Büyük bir memnuniyetle karşılıyorum" dedi

A+A-

Cumhurbaşkanı Gül, El Kaide Lideri Usame bin Ladin'in öldürülmesiyle ilgili ''Bu şunu gösteriyor; teröristler ve terör örgütlerinin başlarının sonu, eninde sonunda canlı veya cansız ele geçirilmektir. Dünyanın en tehlikeli ve sofistike başının da bu şekilde ele geçirilmiş olması, herkese ibret vesilesi olmalı. Büyük memnuniyetle karşılıyorum'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Viyana'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''El Kaide Lideri Ladin öldürüldü, siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Amerikan yönetimiyle bu konuda temasınız oldu mu?'' sorusu üzerine, Gül, ''Bu şunu gösteriyor; teröristler ve terör örgütlerinin başlarının sonu, eninde sonunda canlı veya cansız şekilde ele geçirilmektir. Dünyanın en tehlikeli ve sofistike bu anlamda terör örgütünün başının da bu şekilde ele geçirilmiş olması, herkese ibret vesilesi olmalı. Büyük memnuniyetle karşılıyorum'' diye konuştu.


GEORGE W. BUSH: LADİN'İN ÖLDÜRÜLMESİ ÇOK ÖNEMLİ BAŞARI

Eski ABD başkanlarından George W. Bush, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesini ''çok önemli bir başarı'' olarak niteledi. Bush, yaptığı yazılı açıklamada, ''Teröre karşı savaş devam ediyor, ancak bu gece Amerika çok net bir mesaj verdi: Ne kadar sürerse sürsün, adalet yerini bulacaktır'' ifadesini kullandı.Bush, açıklamasında, ''Bu çok önemli başarı, Amerika için, dünya genelinde barışın peşinde olan insanlar için ve 11 Eylül 2001'de sevdiklerini kaybeden herkes için bir zafer anlamına geliyor'' ifadesine yer verdi.


NETANYANU: BİN LADİN'İN ÖLDÜRÜLMESİ, DEMOKRASİ ZAFERİ

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, 11 Eylül 2001'de New York'ta 3 bin kişiyi öldüren El Kaide örgütü lideri Usame bin Ladin'in dün ABD operasyonuyla öldürülmesinin demokrasiler için zafer olduğunu bildirdi. Netanyahu makamından yaptığı açıklamada, ''Bu, terörizme karşı omuz omuza savaş veren demokratik ülkelerin paylaştığı adalet ve özgürlük için büyük yankı getiren zaferdir'' dedi.

CAMERON: DÜNYA RAHAT BİR NEFES ALDI

İngiltere Başbakanı David Cameron, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in ölümüyle dünya halklarının rahat bir nefes aldığını söyledi. Cameron yayımladığı açıklamada,"Usame Bin Ladin'in ölümü haberiyle dünya halkları rahat bir nefes aldı. Usame Bin Ladin dünyanın en korkunç terör eylemlerinin sorumlusuydu; 11 Eylül 2001 ve aralarında çok sayıda İngilizin de bulunduğu binlerce kişinin yaşamına mal olan diğer saldırılar" dedi.

Bin Ladin'i bulabilmenin büyük başarı olduğunu ve artık korku yaratacak terör eylemlerini sürdüremeyeceğini belirten Cameron, "Usame Bin Ladin tarafından öldürülenleri anmanın zamanı geldi. Aynı zamanda bizi terörizmden korumak için bütün dünyada aralıksız çalışanlara teşekkür etmenin de zamanı geldi. Onlar çalışmaya devam edecekler. Başkan Obama ve bu operasyonun sorumlularını kutluyorum" ifadesini kullandı.

PERES: ARTIK DÜNYA RAHAT BİR NEFES ALACAK

İsrail liderleri, Usame Bin Ladin'in öldürülmesini memnunlukla karşıladı ve ABD'yi operasyondan dolayı kutladı.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, "adalet geç gelmiş bile olsa, artık dünyanın rahat bir nefes alabileceğini" söyledi.

İsrail radyosuna göre İsrail Cumhurbaşkanı Peres, Bin Ladin'in öldürülmesini ABD Başkanı Barack Obama, ABD'nin savunma kuruluşları ve hür dünya için büyük bir başarı olarak nitelendirdi. Bin Ladin'in "tarihteki en büyük canilerden biri" olduğunu söyleyen Peres, "Adalet her ne kadar geç tecelli etmiş olsa da Bin Ladin cezasını bulmuş olduğundan dünya artık rahat bir nefes alabilir" dedi.

Ordu radyosuna konuşan İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman da "ABD'yi, 11 yıldır süren görevi tamamladığı için kutluyorum. Asla pes etmeyip dünyanın en tehlikeli adamı için yürütülen avı sonuna kadar tamamladılar" dedi.

Lieberman, bunun, İsrail'in soykırım kurbanlarını anma gününe (bugün) denk gelmesinin de ayrı bir önemi olduğunu ifade etti.

İsrail Dışişleri Bakanlığının, Obama'nın açıklamasından önce bilgilendirildiğini belirten Lieberman, Bin Ladin'in Afganistan'da üslenmiş olmasına karşın, öldürülmesinin operasyonel anlamda büyük bir önem taşıdığına işaret etti.

İsrail Dışişleri Bakanı, "Bin Ladin'in terör örgütünün manevi lideri olmakla beraber aynı zamanda terör saldırılarının birçoğunun yöneticisi olduğunu" da kaydetti.

Lieberman, "Bin Ladin'in ölümünün ne gibi etkileri olacağını söyleyebilmek için henüz çok erken, ama El Kaide, tüm dünyaya yayılmış bir yapı üzerine kurulu bir örgüt olduğu için, şu ya da bu şekilde bir etkisi olacaktır" diye konuştu.


BERLUSCONİ: ŞERLE SAVAŞTA ÖNEMLİ SONUÇ

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Usame bin Ladin'in ölümünün "şerle savaşta büyük bir sonuç" olduğunu söyledi. Berlusconi, Milano'da televizyon yayın haklarında yolsuzlukla ilgili mahkemeye gitmeden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bunun şerle mücadelede, terörizmle mücadelede, ABD için ve tüm demokrasiler için büyük bir sonuç olduğunu düşünüyorum. Gardı düşürmemek lazım, ama misilleme riski de bulunuyor" dedi.


VATİKAN: BİN LADİN'İN NEFRET VE BÖLÜNMENİN YAYILMASINDA BÜYÜK SORUMLULUĞU VAR

Vatikan'dan yapılan açıklamada da Usame bin Ladin'in, "halklar arasında nefret ve bölünmenin yayılmasında büyük sorumluluğu bulunduğu, bu hedefe varmak için dini kullanarak çok sayıda kişinin ölümüne neden olduğu" belirtildi. Açıklamada, "Bir insanın ölümü karşısında bir Hristiyan hiçbir zaman mutlu olmaz, ancak herkes Tanrı'ya ve insanlara karşı ciddi sorumlulukları bulunduğu düşünmeli ve nefreti artırmak değil barışı pekiştirecek hareketler içnde bulunmalı" denildi.

ÜRDÜN'DEKİ MÜSLÜMAN KARDEŞLER: EL KAİDE MUHTEMELEN ETKİLENECEK

Ürdün'deki Müslüman Kardeşler, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesinin örgüt üzerinde muhtemel bir etkisi olacağını bildirdi. Müslüman Kardeşlerin sözcüsü Cemil Ebu Bekir, AFP'ye yaptığı açıklamada, ''El Kaide muhtemelen lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesinden etkilenecek ama uluslararası toplum Müslümanlara, Filistin meselesine karşı tavrını değiştirmezse, yolsuzluğa bulaşmış tiranlara desteğini sürdürürse El Kaide benzeri hareketler gün yüzüne çıkacaktır'' ifadesini kullandı. Sözcü, radikal dincilerin Bin Ladin'in yaklaşım ya da taktiklerini paylaşmadığını ama onun ideolojisine ve fedakarlığına ölümüne bağlılığını selamladıklarını kaydetti.

FİLİSTİN: BARIŞ DAVASI İÇİN OLUMLU

Filistin Ulusal Yönetimi, terör örgütü El Kaide lideri Usame bin Ladin'in öldürülmesini, 'barış davası için olumlu' olarak nitelendirdi.

Filistin Yönetimi Sözcüsü Gassan Hatib, "Bin Ladin'in öldürülmesi dünya genelinde barış davası için olumlu fakat Bin Ladin ve diğerleri tarafından cesaretlendirilen şiddet yöntemlerinin de üstesinden gelinmelidir." dedi.

FRANSA: TERÖRLE MÜCADELEDE ÇOK ÖNEMLİ GELİŞME

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesini, ''dünyada, terörle mücadelede çok önemli bir gelişme'' olarak değerlendirdi. Sarkozy, yaptığı açıklamada, ''Fransa'nın, ABD'nin, Bin Ladin konusunda son 10 yıldır gösterdiği kararlılığı selamladığı'' bildirildi. ''11 Eylül 2001 saldırıların mimarı olan Bin Ladin'in nefret ideolojisi ve çoğu Müslüman ülkelerde binlerce kişinin ölümüne yol açan terörist saldırılarının sorumlusu olan örgütün başı olduğu'' kaydedilen açıklamada, ''terör kurbanları için adaletin sağlandığı'' ifade edildi. Açıklamada, Bin Ladin'in öldürülmesine rağmen, El Kaide'nin hala tamamen yok edilmediği uyarısında bulunuldu.

ALMANYA İÇİŞLERİ BAKANI: 11 EYLÜL GÖRÜNTÜLERİNİ HATIRLAYANLAR BATILI ÜLKELERİN MUTLULUĞUNU ANLAYABİLİR

Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, Usame bin Ladin gibi, insanları hiçe sayan vahşi bir teröristin öldürülmüş olmasından memnuniyet duyduklarını söyledi. Friedrich, güvenlik konularında temaslarda bulunmak amacıyla ABD'ye hareket etmeden önce Münih havaalanında düzenlediği basın toplantısında, insan hayatını hiçe sayan ve terörizmin sembolü haline gelmiş bir teröristin öldürülmesinden dolayı memnuniyet duyduklarını belirterek, "11 Eylül görüntülerini hatırlayanlar Batılı ülkelerin mutluluğunu anlayabilir" diye konuştu. Bin Ladin'in öldürülmesinin, dünyada her zaman özgürlük ve adaletin muzaffer olduğunu gösterdiğini ifade eden Friedrich, El Kaide'nin ağır bir darbe aldığına inandığını, ancak yine de bağımsız çalışan terör hücrelerinin tehdit oluşturmaya devam ettiğini, bu nedenle güvenlik durumunda bir değişiklik yapmayacaklarını kaydetti. Friedrich, özgürlüğün dikkat gerektirdiğini, ancak şu anda terör saldırısı yapılacağı yönünde somut bir bilgi olmadığını, Almanya'nın, zaten bugüne kadar almış olduğu önlemlerle olası saldırılara karşı hazırlıklı olduğunu belirterek, gerekli görüldüğü takdirde güvenlik önlemlerini artıracaklarını söyledi. Uluslararası terörizme karşı mücadelede uluslararası işbirliğinin önemine de dikkati çeken Friedrich, Washington'da yapacağı temaslarda terörizmin yanı sıra organize suç örgütlerine karşı mücadelenin de ele alınacağını sözlerine ekledi.

PAKİSTAN BAŞBAKANI GİLANİ: LADİN'İN ÖLDÜRÜLMESİ BÜYÜK ZAFER

Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, El Kaide lideri Usame bin Ladin'in öldürülmesinin ''Büyük zafer'' olduğunu söyledi. Konuya ilişkin ilk açıklamasını yapan Gilani, Ladin'in öldürülmesinden mutluluk duyduğunu belirterek, El Kaide liderine yönelik operasyonu ''Büyük başarı'' olarak nitelendirdi. Gilani, operasyonun detayları hakkında fazla bilgi sahibi olmadığını belirtti.

HİNDİSTAN

Hindistan İçişleri bakanı Palaniappan Chidambaram olay sonrası yaptığı açıklamada Ladin'in İslamabad'a bu kadar yakın bir yerde ele geçirilmesinin terörün Pakistan'ın en derin yerlerine kadar girdiğini ve teröre ev sahipliği yaptığını gösterdiğini dile getirdi.

AMERİKALI MÜSLÜMAN ÖRGÜT CAIR, BİN LADİN'İN ÖLDÜRÜLMESİNDEN DUYDUĞU MEMNUNİYETİ DİLE GETİRDİ

Amerikalı Müslümanların en büyük insan hakları örgütlerinden Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in ölümünden memnuniyet duyduğunu bildirdi.

CAIR tarafından yapılan yazılı açıklamada, "11 Eylül saldırılarından bu yana defalarca belirttiğimiz gibi, Bin Ladin, Müslümanları ya da İslam'ı asla temsil etmedi. O ve El Kaide, binlerce Amerikalıyı öldürmelerinin yanında, dünya genelindeki sayısız Müslümanın da ölümüne neden oldu" ifadesi kullanıldı.

CAIR, açıklamasında, ABD Başkanı Barack Obama'nın dün gece, ABD'nin İslam ile savaşta olmadığı yönündeki net açıklamasına da atıfta bulundu.