1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Laird D.Treiber: ABD'den serbest ticaret sinyali
Laird D.Treiber: ABD'den serbest ticaret sinyali

Laird D.Treiber: ABD'den serbest ticaret sinyali

ABD Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Laird D.Treiber, Erdoğan'la Obama'nın buluşmasında serbest ticaret anlaşmasının da gündeme gelebileceğini söyledi.

A+A-

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 16 Mayıs'ta gideceği ABD'de Başkan Obama ile görüşeceği konular arasında ABD ile AB arasında yapılacak Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTYO) anlaşması da yer alıyor. Bu anlamda bir raporu Obama'ya sunacak olan Erdoğan'ın masada yer alma talebini ve gerekirse ABD ile direkt serbest ticaret anlaşması imzalanması üzerinde duracağı da iletilen bilgiler arasında.

20 milyar $’lık zarar büyümeyi düşürür

TÜSİAD, bu geziden önce dün meseleyi ele alan bir seminer düzenledi ve anlaşmaya taraf olmaması halinde Türkiye'nin olumsuz etkileneceği gündeme geldi. Yapılan bir araştırmaya göre kısa zamanda 20milyar dolar civarında beklenen rakamın büyümeyi de düşüreceği, önemli ticari ve hukuki sonuçlar doğuracağı tartışıldı. ABD Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Laird D. Treiber, sorularımıza verdiği cevapta, Erdoğan'la Obama'nın buluşmasından önceki bu tartışmaları faydalı bulduğunu söyledi ve şöyle konuştu:

ABD anlaşma imzalayabilir

"Bizce son 4 yılda ABD ile Türkiye ikili ticareti artırmak için üst düzeyde çok yoğun çalıştı. AB ile TTYO anlaşması için bu yıl içinde nihai kararı vereceğiz. Türk hükümetinden net olarak mesajı aldık. ABD ile Türkiye'nin de anlaşma çerçevesinde uyumlaşması lazım. Obama ile Erdoğan arasındaki görüşmelere göre gerekirse ABD ile Türkiye arasında bir serbest ticaret anlaşması da imzalanabilir." AB Komisyonu TTYO Başmüzakerecisi Garcia Bercero’da Türkiye’nin ABD ile bir ticaret anlaşması yapmasının söz konusu olabileceğini söyledi. Bercero, “Böyle bir sürecin başlama talebini destekliyoruz” dedi.

Avrupa iş dünyasından tam destek

20 milyar dolarlık zararı ortaya çıkaran Almanya IFO Enstitüsü Başkan Yardımcısı Dr. Erdal Yalçın “Eğer Türkiye anlaşmaya taraf olmazsa büyümesinde bir şok yaşanacak ve oran yüzde 2,5’a kadar düşebilecek” dedi. TÜSİAD Genel Sekreteri Zafer Yavan ile derneğin Uluslararası Koordinatörü Bahadır Kale ağası, Avrupa İş Dünyası'nı temsil eden Business Europe'un AB Komisyonu'nun her türlü tedbiri alması için Türkiye'yi desteklediğini açıkladılar.

Ticaretimiz sapar

Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cemalettin Damlacı da ABD ve AB ekonomilerinin ağırlık ve büyüklükleri göz önüne alındığında Türkiye'nin olası bir anlaşmaya taraf olmamasıyla aleyhimize ticaret sapması riski doğabileceğini söyledi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ