1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Libya İkiye Bölündü!
Libya İkiye Bölündü!

Libya İkiye Bölündü!

Libya'da korkulan oldu...

A+A-

Zengin petrol yataklarının bulunduğu doğudaki Sirenayka bölgesi özerkliğini ilan etti.


Libya'da Muammer Kaddafi'nin devrilmesinin üzerinden daha altı ay geçmeden ülke bölünme tehlikesiyle karşı karşıya. Zengin petrol yataklarının bulunduğu Sirenayka'da aşiret liderleri ve milis komutanlar özerklik ilan etti. 

Libya'da, aşiret liderleri ve milis komutanları ülkenin doğusundaki Sirenayka bölgesinde özerklik ilan etti. Özeklik kararı Bingazi'de aralarında aşiret liderleri ve milis komutanlarının da bulunduğu 2 bin kişinin katıldığı bir toplantıda alındı. 

Toplantıda liman kenti Sirte'den Mısır sınırına kadar olan bölgeyi kapsayan Sirenayka'nın hükümet tarafından yıllarca ihmal edildiği belirtilerek bundan böyle yarı özerk yapı içinde yerel meselelerde bölge halkının söz sahibi olacağı belirtildi. 

DİĞER BÖLGELERİ TETİKLEYEBİLİR 

Libya'nın petrol rezervlerinin büyük bir bölümü özerkliğin ilan edildiği Sirenayka bölgesinde bulunuyor. Devletin en büyük petrol şirketleri de bu bölgede faaliyet yürütüyor. 

Doğu Libya'nın bölgesel yönetimin eline geçmesinin, merkezi hükümet ve yabancı petrol firmalarını olumsuz etkileyeceği öğrenildi. 

Diğer taraftan özerk yönetimin ilan edilmesinin diğer bölgeleri de tetikleyeceğinden korkuluyor. Bu arada dün akşam Bingazi'nin Tahir meydanında toplanan binlerce Libyalı özerklik ilanına karşı protesto gösterisi yaptı.