1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Maç sonucu değil, tutarsızlık ürkütücü!
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Maç sonucu değil, tutarsızlık ürkütücü!

A+A-
Eskişehir  deplasmanında oynanan futbola alınan sonuca değinmeyeceğim. Trabzonspor futbol takımı sezon başından beri ‘düşman kardeşler’ topluluğu olduğu ve yönetiminden teknik adamına kadar hiç kimse prensipli davranmadığı için ne futbol beklentim ne de sonuçsal bir beklentim  oluyor!
 
Trabzonspor’un geçen hafta Fenerbahçe maçı sonrası  Kulüpler Birliğinin  aldığı ‘Maçlara iki dakika geç başlama’ kararı sonrası,   Bordo Mavili yönetim göreve geldiği günden beri, ilk kez dik bir duruş sergileyip, çok akılcı bir yazılı cevap verdi.  Futbolcuların Eskişehir maçında sırt dönerek  verdikleri tepki de yerindeydi!  Ama ne oldu? Son derece normal giden ve beraberlikle bitme görünümü veren müsabakanın uzatma anlarında, bu sezon en çok alışık olduğumuz ‘kıyım’ hamlesi tecelli etti.  İkram edilen bir penaltı ve haksız penaltının yarattığı  tartışmalar  neticesi 10 kişi kalan Trabzon! Yani,  zaten bitik olan Trabzon’un,  bir dakikada tüm kolu kanadı kırıldı! O zaman kendi kendime düşünüyorum! G. Saray maçı sonrası ‘horozlandık’  derken,   ‘kuluçkaya’ yatar bir vaziyet aldık! Ardından, ‘TFF ile bir araya geleceğiz. İlişkileri sıkılaştıracağız. Bu düzen diyalogla çözülecek arkadaşlar’  bestesini geliştirdik! Baktık ki; daha önce denenmiş ama netice alınamamış, iyi niyetli yaklaşımlarımız bir şeyi değiştirmiyor! Ve dün çıktık, adeta Kulüpler Birliğine meydan okuduk! Ve bugün bir tokat daha yedik! Yani TFF’ye yakın olsan faydası yok, uzak dursan yine yok!  Çünkü onlar, birbirlerinin uzantısıdır! Peki bizim bu tutarsız tavırlarımız neyin nesidir?
 
Bakıyorum; Erkan Zengin’le  karşılıklı mutabakata varıp, ‘Alacaklarına karşılık mukavelesi feshedildi’ denildi. Ancak İstanbul’a giden oyuncuya orada farklı şeyler söylendi! Yani kararlılık yok! Planlı bir hamle yok. ‘Bugün böyle dedik. Yarın caydık’!  Ya da ; ‘Trabzon’da ki arkadaşlar öyle dedi ama biz İstanbul’dakiler farklı düşünüyoruz’ türünden  anlık kararlar,  istikrarsız tavırlar! Bunlar,  faydası olmayan yanlış şeyler…
 
Devamla  izliyorum! Takımın ‘çıbanbaşısı’ olarak nam salmış kaptanı, inanılmaz bir koruma çemberinde! Çocuk sezon başı eski yönetimi  ve teknik heyeti  ‘yiyeceğim’ dedi ve aynen uygulamaya koydu! Takımın arkadaşlık bağlarını da yerle bir etti. Ve gelen yönetim ise  sesini çıkarmayıp, korumaya aldı! Ve o oyuncu, geçen hafta tüm Trabzonspor camiasına küfredercesine, forma ve eldivenini   bir şov edasıyla çıkarıp, ‘Benden bu kadar’ dedi! Bu hafta forma yine onun sırtında! Neymiş efendim; ‘Başkandan özür dilemişmiş’! Peki olay başkandan mı ibaret? Bu camiadan kim özür diledi? Hiç kimseden! Anlayacağınız;  ilkesizlik, kararsızlık  geçerli akçe haline gelmiş!
 
Takip ediyorum ; ‘Bizim menajerlerle hiçbir ilişkimiz olmayacak’ diyen bir başkanın oluşturduğu izleme komitesinde,  üç tane menajer aktif görevde! Ve onlarda diğer menajerlerle,   Asya-Avrupa  turlarında kol kola!
 
Sayın Usta, sorması ayıp olmasın da; scout ekibinin mucidi, futbolun patronu  Nevzat Aydın’a tanıdığınız  engin hoşgörünün sebebi nedir? Bu arkadaşımız, inanılmaz bir futbol dehası mıdır da, kimse bilmiyor? Yoksa 3 milyon lira borç verdi de sebep bu mudur? Aldığımız bilgiler ‘para verdiği’ için! İyi de sayın Usta, futbolu bilmeyen bir adama sırf  borç verdiği için futbol tamamı ile teslim edilir mi? İyi de sayın Usta, bu adam yarın sizi daha büyük uçuruma sürüklerse ‘Ben yapmadım, o yaptı’ mı diyeceksiniz? Sayın başkan; bu delege ne Nevzat Aydın’a oy verdi, ne de başkasına güvendi! Bu delege size oy verdi. Sizin bu işi kotarabileceğinize inandı. Madem Nevzat Aydın’ın parasına güvenecektiniz, neden kalktınız horona?
 
Bakınız sevgili Usta! Sizin başarılı olmanızı kalbi olarak istiyoruz. Sizin başarınız, Trabzonspor camiasının mutlu olması manasına gelir. Fakat bilin ki; bu anlayışla devam ederseniz, sonbaharda çok büyük sıkıntılar yaşarsınız. Bu insanlar size tahammül göstermez! Bu yanlış politikalara şu an çok ses çıkmıyorsa; geçmiş yönetim kamuflajındandır!  Yeni sezon da kimse bu şekil size hoş görülü bakmayacaktır. Hala geç kalmış sayılmazsınız sayın başkan. Silkelenin ve toparlanın! Etrafınızda ki çıkar guruplarını bir kenara derhal itin. Kimseye değil, kendinize güvenin. Kanımca sizi eleştiren dostlarınızı dinleyin. Bu insanların, etrafınızdakiler gibi çıkar ve koltuk derdi yoktur. Radikal kararlar ve tutarlı politikalar için etrafınızda dolaşanlar dışındakileri de lütfen dikkate alın. Yok, yine bildiğinizi okuyup, böyle devam ederseniz de şunu bilin ki; bu gidişat hiç ama hiç ümit verici değildir ve olamayacaktır!
 
Önceki ve Sonraki Yazılar