1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Mahkeme resmi nikâhı olmayan eşe tazminat vermedi
Mahkeme resmi nikâhı olmayan eşe tazminat vermedi

Mahkeme resmi nikâhı olmayan eşe tazminat vermedi

Mahkeme, M.K.’nın tazminat talebini...

A+A-

Mahkeme, M.K.’nın tazminat talebini, ölen ile resmi bir evlilik bağı bulunmadığı için reddetti

Evliliğinde sorunlar yaşayan M.K. resmi nikâhlı eşi ile anlaşamayınca inşaat ustası S.A. ile birlikte yaşamaya başladı.

Çiftin 2001 yılında kız çocukları K.A. dünyaya geldi. Bu mutluluk 2003 yılına kadar sürdü. S.A. çalıştığı inşaatta düşerek hayatını kaybetti.

M.K. 2 yaşındaki kızı K.A. ile kaldı. M.K. resmi nikâhlı kocasından açtığı davayla boşandı. K.A. için de babalık davası açıldı. Ölen inşaat ustasının mezarı açılarak DNA örnekleri alındı. Yapılan karşılaştırma sonunda da küçük kızın babasının S.A. olduğu resmi olarak kanıtlandı.

M.K., 2012’de H.B. ile evlendi. M.K. bu evlilikten 1 yıl önce yani 2011’de inşaat sahibine kızı için 100 bin TL manevi bin TL maddi, evlendikten 1 yıl sonra yani 2013 yılında da kendisi için 100 bin TL’lik tazminat davası açtı. Bilirkişi raporunda inşaat sahibi yüzde 74 oranında, ölen S.A. ise yüzde 25 oranında kusurlu bulundu.

Asliye Hukuk Mahkemesi, kusur oranlarını dikkate alıp, kız çocuğuna 44 bin 768 TL maddi, 30 bin TL manevi tazminat verilmesine karar verdi. Mahkeme, anne M.K.’nın tazminat talebini ise ölen ile resmi bir evlilik bağı bulunmadığı ve H.B. ile 2012 yılında evlendiği gerekçesiyle reddetti.