1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Mahmut Özgener ne ile suçlanıyor?
Mahmut Özgener ne ile suçlanıyor?

Mahmut Özgener ne ile suçlanıyor?

İşte nedeni...

A+A-

Aziz Yıldırım'la çıkar bağlantısı olduğu iddia edilen TFF eski başkanı, futbol üzerinden dönen kirli işleri bilmesine rağmen önünü kesmemekle suçlanıyor.  

 

 

Mahmut Özgener'in tutuklanan isimlerle olan telefon kayıtları da soruşturma dosyasında yer alıyor. 

 

Futbol Federasyonu eski başkanı Mahmut Özgener, şike operasyonu doğrultusunda dün gözaltına alındı. Önce 'şüpheli' sıfatıyla ifadesine başvurulacağı bildirilen Özgener'in "gözaltı" kapsamında emniyete geldiği bildirildi.

Yeni gelişmeler, operasyonun ne kadar derinlere indiğini ve titiz araştırma yapıldığını da gözler önüne serdi. Özgener, Süper Lig'de dönen çirkin dolapları bilmesine rağmen bu konuda harekete geçmemek ve Aziz Yıldırım'la çıkar ilişkisi kurmakla suçlanmıştı.  

 

Özgener'in, Fenerbahçe'ye federasyon kasasından 5 milyon lira gönderdiği, bunun da şike parası olarak kullanıldığı yolunda iddialar soruşturma dosyasında yer almıştı.

Özgener'in tutuklanan isimlerle telefon kayıtları da soruşturma dosyasına eklenmişti. Özgener'in şike kapsamında ilk dalgada gözaltına alınan isimlerle görüşmeleri gizlilik içinde yürüttüğü öne sürülmüştü. Özgener'e, bu olaylarla ilgili görüşleri ve neden müdahale etmediğinin sorulduğu öğrenildi.

TELEFONDA İNGİLİZCE KONUŞMUŞ

'TEMKİNLİYİM SEN MERAK ETME'

TFF eski başkanın, bu iddiayı destekleyen Sivassporlu eski yönetici, Fenerbahçe kongre üyesi ve şu andaki TFF yönetiminin yedek üyesi Ahmet Çelebi ile yapılan telefon görüşmeleri şöyle aktarılıyor:

Ahmet Çelebi: "...Şu süreçte sende, Levent de Lutfi de mümkün olduğu kadar şeyden uzak durun, bu Aziz'den. Sen Aziz ile telefon görüşmesi yaparken vesair etrafında kullanabilecek kimse olmasın anlatabiliyor muyum. Abi buluşma ya.."

 

Mahmut Özgener: "Abi şu bazı konuları telefonda konuşmak istemiyorum. Abi yani ben çok temkinliyim sen merak etme. Sabahtan beri benim aklımda o, sen şey yapma Ahmet"

Çelebi: "Ya çok kritik bir konu yani o yüzden ne olur bunu böyle şey yap"

Özgener: "Şoförümü bile almıyorum yani" (İngilizce söylüyor) Bak göreceksin bir gün düşsün yanıma onun anasını s...ben Mahmut Özgener değilim"

Çelebi: "Haketti i...ama yaa"

'Mahmut nabza göre hareket edecek'

Aziz Yıldırım'ın kara kutusu olarak gösterilen ve tutuklanan Bülent İbrahim İşçen'in sorgusunda Mahmut Özgener'e baskı yapılıp yapılmadığı sorulmuştu.   

 

İşçen, "Ben baskı yapmadım ama yapıldıysa da bilgim yok" demişti. Ancak Fenerbahçe'nin 2 kongre üyesi olan İşçen ile Ahmet Çelebi arasında yapılan 5 Mayıs 2011 tarihli telefon görüşmesinde Ahmet Çelebi'nin "Maça gitmeyeceğim. Mahmut dedi ki 'gitme' dedi, 'sakın Karabük'e giderseniz sıkıntı olur' dedi. Ya bu Trabzonlular'dan dolayı ya. Anladın mı?" dediği ortaya çıkmıştı.  

 

''ÖMRÜ UZUN DEĞİL"

Tapelerde İşçen'in de buna karşın, "Anladım bak sana bir şey diyeyim, Mahmut'un ömrü fazla uzun değil. Benim düşüncem o bir dahaki şeçimde başkan olamayacak. Mahmut Özgener aday olmazsa Göksel Gümüşdağ aday olacak biz bunu Mahmut'la da konuştuk ki, Mahmut da yani nabza göre hareket edecek" dediği ileri sürülmüştü.