1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mahmut Paşa ve bugün...
Mahmut Paşa ve bugün...

Mahmut Paşa ve bugün...

Halil Şanlı yazdı...

A+A-

Yıllardır  nasıl da kandırılmışız! 'Kızıl Sultan' diye babalarımız,  bizler ve çocuklarımıza ders kitaplarında,  iftiralarla tanıtılmış o büyük devlet adamı Abdülhamit Han Hazretleri, meğerse gerçekte o yüzyılın en vatanperver, en zeki, en cesur, geleceğe dair en büyük ön görüye sahip, örnek bir devlet ve siyaset adamıymış.

Daha on yıl evveline kadar 'Kızıl Sultan '  diye tamamen siyonistlerin insafsız bir lakabıyla, neslimize iftiralar eşliğinde tanıtılan , hatta kimi odaklarca çok daha ileri gidilerek 'vatanını satan padişah' gibi  tanıtılan atamız Abdülhamit Han Hazretlerini çoğumuz yeterince bilmiyorduk. Son  yıllarda  araştırma kitaplarında, Osmanlı arşivlerinden alınan orijinal belgeler  ve tarihe düşülen ama devletin gizli depolarında saklanan tozlu raflardan indirilen hatırlardan  elde edilen bilgiler ışığında bizler ve yeni nesil büyük devlet adamını, bir dahiyi yavaş yavaş tanımaya başladık. Hele ki TRT televizyonunda, tamamen Osmanlı ve devlet arşivlerine dayanılarak sunulan 'Payitaht Abdülhamit'  dizisini izlerken,  aslında yıllarca nasıl kandırılmış olduğumuzu görmenin,  elemini hissediyorum yüreğimde... Vatan, millet ve ümmet aşkı ile sevdaya tutuşmuş bir dahi siyasetçinin, yaşadığı sarayın içinden tutun da, tüm dünya devletleri ile nasıl bir azim, nasıl bir kararlılıkla mücadele verdiğini izlerken 'böylesine bir atamız varmış'   diyerek  tüylerimin diken diken olduğunu görüyorum. Enişte Mahmut Paşaların hainliklerini, nefret ve büyük bir hınçla izlerken, Avrupa'nın ve siyonist Yahudilerin çevirdiği entrikaları  'bu kadar da olmaz yahu'  diyerek  izliyorum. Ve onlara karşı,  bir kaç paşasıyla birlikte inanılmaz bir öngörü ve kahramanlıkla Abdülhamit Han Hazretlerinin  kahramanca mücadelesini nefes almadan takip ediyorum.

Koltuk ve makam, para ve şöhret uğruna,  en yakın kişilerin;  bir milletin ve koca İslam dünyasının bekasına, nasıl da ihanet ettiklerini görmek,  gerçekten elem verici bir durum.

Peki dünün Mahmut paşaları bugün yok mu?

Aslında benim,  'Payitaht Abdülhamit'  dizisini izlerken,  diziye böylesine hayranlık duyma sebeplerimden birisi de,  bugünü  yüz yıl öncesinde de görüyor olmamdan kaynaklanıyor. Dün  yani bir asır evvel kimler, Osmanlı'ya ve o büyük Sultana  karşı birlik olmuşsa,  bugün aynı devletler ya da aynı odakların sayın Cumhurbaşkanımıza  ve devlet büyüklerimize karşı güçlerini birleştirdiğini görmek,  inanın olayın özetini hemen sunuyor. Dünün yürekli, dahi, vatansever ve ümmetçi padişahı ile yanında ki  aynı özelliklere  vasıf;  Gazi Osman Paşalar, Tahsin paşaları ile bugünün Recep Tayyip Erdoğan'ı, bugünün Süleyman Soylu'larının ne farkı var? İnanın ki hiç bir fark yok! 

Konumuz asla şu veya bu parti meselesi değil. Konu, ülkemizin  devlet adamları ve onlara yapılmak istenen! Onlar üzerinden bu ülkeye, bu millet, bu İslam coğrafyasına oynanmak istenen hain oyunlar! Konu, İslam'a  ve onun Yüce peygamberine karşı  yapılan  çirkin, iğrenç ittifakların, bugün aynılarının yeniden sahneye konuluyor olması! Peygamberi ile dertlenen, ümmeti ile ağlayan, milleti ile hüzünlenen yüz yıl önceki atalarımız ile onların etrafını 'özgürlük, hürriyet istiyoruz' gibi uyduruk hedeflerle kuşatmış hainler topluluğu!  Bugün; peygamberi ile dertlenen, ümmeti ile ağlayan, milleti ile hüzünlenen vatan sevdalısı  sayın Recep Tayyip Erdoğan, sayın Süleyman Soylu, sayın Binali Yıldırım gibi yiğitler! Ve bakıyorsunuz ki,  dün 'hürriyet' diye Osmanlı halkını sokağa çağıran hainlerin hemen hepsi,  aynı cephede bugün de birleşip, 'diktatörlük var, özgürlük istiyoruz' karışımı sloganlarla çıkıyorlar kamuoyu önüne!  Ve dünün Mahmut Paşaları gibi günümüzün  'Mahmutları' nın  aynı cephe ile el ele verdiklerini; sırf ihtiras, sadece makam, çıkar uğruna halkı  kışkırtma ödevini sürekli çalıştıklarını görmek  gerçekten de hiç zor değil.

Sevgili okurlarım...

2009 yılından itibaren ülkemiz  çok büyük bir eşikten geçiyor. Halen daha kritik süreç devam ediyor. Hepimiz uyanık, hepimiz kardeş olmak zorundayız. Hangi görüş, hangi partiye mensup olursak olalım! Birliğimizi muhafaza etmek durumundayız. Ve bizler, eleştirilerimizi bir kenara koyup, sadece vatan, millet, ümmetle dertlenmeyi öğrenmeliyiz.  Atamız Abdülhamit Han hazretlerine de, atamız Mustafa Kemal Atatürk'e de  hep birlikte sahip çıkmalıyız. Onlara kötü sözler sarf etmemeli, edenleri uyarmalı ya da ciddiye almamalıyız. Görüyoruz ki, her iki atamız ve onların temsil ettiği ekoller farklı dahi olsa, her biri bir kahraman, her biri bir yiğit, her biri bir vatanperverdir.

Bizi düzlüğe çıkaracak, ülkemizi şaha kaldıracak , hain oyunları bozacak ve devre dışı bırakacak olan,  inanın siyasi farklılıklarımız olsa da bizim sımsıkı kardeşliğimiz olacaktır. Bu vatan, bu millet için dertlenen atalarımızı rahmet ve minnetle anıyorum. Rabbim hepsinden razı olsun.