1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Malulen emekli maaşları ne kadar, şartları neler?
Malulen emekli maaşları ne kadar, şartları neler?

Malulen emekli maaşları ne kadar, şartları neler?

Malulen emekli maaşları ne kadar, şartları neler? İşte tüm detaylar...

A+A-

Bilindiği üzere ilk defa 4a ssk, 4b bağkur, 4c emekli sandığı ya da diğer kapsamlarda uzun vadeli sigortalı çalışmaya başladığı tarihten sonra meslekte çalışma gücü kayıp oranını en az %60 üzerinde kaybedenler malul sayılmakta ve malulen emeklilik için gerekli şartları sağlamaları halinde malulen emeklilik hakkından faydalanabilmektedirler.

 

Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

 

Malulen emeklilik için;

 

İlk defa 4a ssk , 4b bağkur, 4c emekli sandığı ya da diğer kapsamlardaki sigorta giriş tarihinden itibaren en az 10 yıllık sigortalılık süresinin geçmesi (Bakıma muhtaç olanlar için bu şart aranmaz),

10 yıllık sigortalılık süresi içerisinde en az 1800 gün hizmetinin olması,

En az %60 ve üzeri iş gücü kaybının olduğununun Sağlık Kurulu’nca tespit edilmesi ve bunun işe girişten sonra meydana gelmiş olması,

4a ssk kapsamında olanların işten ayrılması,

4b bağkur kapsamındakilerin ticari ve ya zirai faaliyetlerine son vermesi ayrıca prim borçlarının olmaması,

4c emekli sandığı kapsamındakilerin de görevden ayrılması gerekmektedir.

 

Malulen Emekli Maaşları Ne Kadar, Nasıl Hesaplanır?

 

Malûllük aylığı; prim gün sayısı 9000 günden az olan sigortalılar için 9000 gün üzerinden, 9000 gün ve daha fazla olanlar için ise toplam prim ödeme gün sayısı üzerinden hesaplanmaktadır.

 

Ortalama aylık kazanç, sigortalının her yıla ait prime esas kazancının, kazancın ait olduğu yıldan itibaren aylık talep tarihine kadar geçen yıllar için, her yıl gerçekleşen güncelleme katsayısı ile güncellenerek bulunan kazançlar toplamının, itibarî hizmet süresi ile fiilî hizmet süresi zammı hariç toplam prim ödeme gün sayısına bölünmesi suretiyle hesaplanan ortalama günlük kazancın otuz katıdır.

 

Aylık bağlama oranı, sigortalının malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tâbi geçen toplam prim ödeme gün sayısının her 360 günü için % 2 olarak uygulanmaktadır.

 

Malulen  aylığa hak kazanan sigortalılar için hesaplanacak aylık bağlama oranı, prim ödeme gün sayısı 9000 günden az olanlar için çalışma gücü kayıp oranının 9000 gün prim ödeme gün sayısı ile çarpımı sonucu bulunan rakamın % 60’a bölünmesi suretiyle hesaplanan gün sayısına göre, % 50’yi geçmemek üzere  edilen orandır.

 

Burada belli bir maaş belirtmek zordur. Emekli maaş hesabında hizmetin geçtiği tarih aralığı çok önemlidir. Eğer hizmetin ağırlıklı kısmı 2000 yılından önce ise yüksek bir emekli maaşı alabilirsiniz. Ama ağırlıklı kısmı 2000 yılından sonra ise yüksek bir emekli maaşı beklemeyin.

 

Malulen Emekli Maaşı ile Normal Emekli Maaşı Arasında Fark var mı?

 

Normal emekliliğime daha uzun süre var? Malulen emekli olabiliyorum olsam mı yoksa normal emekliliği mi beklesem sorusu okuyucularımız tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Aslında malulen emekli maaşı da normal emekli maaşına yakın olmaktadır. Zira prim ödenen gün sayısı normal bir emeklinin gün sayısına tamamlanarak hesaplanmakta.

 

Ortalama malulen emekli maaşları şu şekilde olacaktır;

 

Hizmetlerin tamamı 4a ssk kapsamında asgariden ödenmiş birinin 2017 yılında alabileceği ortalama malulen emekli maaşı 800-1000 TL arası,

Hizmetlerin tamamı 4b bağkur kapsamında (tarım/çiftçi bağkuru hariç) asgariden ödenmiş birinin 2017 yılında alabileceği ortalama malulen emekli maaşı 800-1000 TL arası,

Hizmetlerin tamamı 4b bağkur tarım/çiftçi bağkur kapsamında asgariden ödenmiş birinin 2017 yılında alabileceği ortalama malulen emekli maaşı 600-800 TL arasında olacaktır.

Hizmetlerin tamamı 4c emekli sandığı kapsamında ödenmiş birinin 2017 yılında alabileceği ortalama malulen emekli maaşı 1600-1800 TL arasında olacaktır.