1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. Mandıralı'dan teşhis ve tedavi yöntemi!
Mandıralı'dan teşhis ve tedavi yöntemi!

Mandıralı'dan teşhis ve tedavi yöntemi!

Mandıralı'dan teşhis ve tedavi yöntemi!

A+A-

Hami Mandıralı Trabzonspor’un 7 haftalık grafiğini değerlendirdi. İşte “Fırtına 7 maçta neden 3 gol atabildi?” sorusuna, efsane golcü Hami Mandıralı’nın yanıtı…

Öncelikle Fırtına’da yaptıklarımızın anılması hoş. Her devirde Trabzon’da kaliteli ve özel oyuncular olmuştur. Trabzon taraftarı futboldan anlar. Özellikle iç sahada takımının rakibi boğmasını, ezmesini, bol golle rahat kazanmasını ister. Bizim zamanımızda; 1-2 farklı kazandığımız maçlardan sonra taraftarlar bize “3-4 tane niye atamadınız?” diye sitemde bulunurdu. Hatta 2 gol atmışken bile 3’ü kaçırdığımızda kızarlardı. Bu bazı zamanlar negatif bir baskıymış gibi görünse de, bizlere sorumluluğumuzu her vakit hatırlatan bir eylem şekliydi.

Aslında baskı da yok

Şimdiki futbolcuların üzerinde ben bu tip bir baskı unsuru pek görmüyorum. Kimse yanlış anlamasın. Taraftar kırsın döksün tabii ki demiyorum. Trabzonsporlular için şu an 4-5 gollü galibiyetler değil, topun 3 direğin arasından geçmesine razı bir durum var.  Yeni transferlerin bütününün nasıl geldikleri ortada. Başta Suk olmak suretiyle alınan isimlerin özellikleri nedir, hangi oyun formatında oynamaları gerekiyor? Bunları şu ana kadar görebilmiş, oyuncular için iyi fikir sahibi olabilmiş değiliz. Sadece ortada çok net bir istatistik tablosu var. 1 maçta 11 tane pozisyon buluyorsanız. Bunda rakip kalecinin de kuşkusuz başarısı var. Ama doğru vuruş yapacak, doğru organizasyonları yapacak oyuncularla en azından 1-2 tanesini gol yaparsınız.

Trabzonlu futboldan anlar

Jun Suk’u veya oynayan forveti destekleyecek arkadaşlarının da bu durgunlukta payı var. Sadece forvetleri suçlamamak gerekiyor. Kimse Fırtına’ya başarısız olmaya gelmez. Ama Trabzon taraftarı da hem golcüden hem futbolcudan anlar. Tepkisini de koyar. Tabii içeride neler olduğunu bilmek gerekiyor. Şu an gördüğümüz şey, oyuncuların sahada iyi organize olamadığıdır, bilhassa hücumda. Mehmet Ekici ve Castillo gibi oyuncuların sürekliliği gerekiyor. Bunları sürekli sahada tutmanız gerekiyor ki yüksek verim alın. Onların yapacakları işler, doğrudan golcüleri etkileyecek.