1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Mangal sezonunda fırsatçılar iş başında!
Mangal sezonunda fırsatçılar iş başında!

Mangal sezonunda fırsatçılar iş başında!

Havaların ısınmasıyla birlikte mangal sezonu da başladı. Fırsatçılar harekete geçti. 10 liralık tavuk kanadı 17 lira oldu. Dana kıyma 32 liradan 38 liraya yükseldi.

A+A-

Havaların ısınmasıyla birlikte mangal sezonu da başladı. Özellikle hafta sonlarını fırsat bilen vatandaşlar, soluğu mesire alanlarında mangal başında alıyor. Şehrin stresinden, boğucu havasından kaçıp hem serinlemek hem de mangal keyfi yaşamak isteyenlere tavuk etinden kötü haber var.

10 LİRALIK TAVUK KANADI 17 LİRA OLDU

Geçen haftaya kadar kilosu 10-12 lira seviyesinde seyreden tavuk kanadının kilosu 17 liraya çıktı. 32 liradan satılan dana kıymanın kilosu da 35 ile 38 lira arasından satılıyor. Sektör temsilcileri, tavuk etinde sadece kanadın kilosuna artan talep sebebiyle zam geldiğine dikkat çekiyor.

KANAT ÇOK SATILINCA ANINDA ZAMLANDI

Beklenilen oldu, bu sene de mangal sezonu öncesi et fiyatları zamlandı. Hem mangal sezonunun başlaması hem de ramazan ayının yaklaşmasıyla beyaz ve kırmızı et fiyatlarında belirgin oranlarda zam yapıldığı ortaya çıktı. Geçen haftaya kadar kilosu 10-12 liradan satılan tavuk kanat etinin kilosu 17 liraya yükseldi. Tüm piliç ve incikte fiyat artışı yaşanmazken sadece kanat etinin fiyatının artması dikkat çekti. Türkiye Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu (KTG) Başkanı Müjdat Sezer, sadece tavuk kanat etinin zamlandığını söyledi. Sezer, "Tavuk fiyatlarında genel bir yükseliş yok. Sadece mangal sezonunun başlamasıyla artan talep sebebiyle kanat etinde yükselme yaşandı. Türkiye'de yıllık kişi başına tavuk tüketim oranı 26 kilo. Mangal sezonunda tavuk eti tüketiminde artış yaşanıyor." dedi. Kuş gribi vakalarının ihracatı etkilediğine dikkat çeken KTG Başkanı Müjdat Sezer, Ramazan ayında beyaz et ürünlerine zam geleceğini düşünmediğini dile getirdi.

TAVUK ETİ ZAMLANINCA PAKETLER 1 KİLODAN 750 GRAMA DÜŞTÜ

Tavuk etine gelen zam sebebiyle marketler 750 gramlık paket satışına başladı. Daha evvel kiloluk paketleri müşterilerine sunan bazı tavuk firmalarının tavuk kanadı, incik, bonfile gibi ürünlerini 750 gramlık paketler halinde satışa sunduğu görüldü. Tezgahlarda fiyatlara bakan vatandaşlar, uygun olduğunu düşündükleri paketlerin gramajına bakınca bir süre duraksıyor. Hemen tavuğun kilo fiyatını hesaplayan vatandaş, sonra 750 gramlık paketleri alıp almamaya karar veriyor.